Karadayı: Ülkenin birçok kriz karşısında olağan bir hükümete ihtiyacı varPazartesi, 06 Aralık 2021

Karadayı: Ülkenin birçok kriz karşısında olağan bir hükümete ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 47. Dönem Halk Meclisinde temsil edilen partilerin temsilcileriyle yeni bir hükümet kurmak için istişarelere başladı. İlk önce Değişime Devam Ediyoruz partisi ve GERB-SDS İttifakı temsilcileriyle toplantı gerçekleştiren Radev, ardından üyelerinin çoğunluğunu Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi temsilcileriyle de bir araya geldi.

Değişime Devam Ediyoruz Partisi Eş Başkanı Kiril Petkov, koalisyon hükümetini kurmak üzere dört siyasi gücün imzalayacağı koalisyon anlaşma taslağının hazır olduğunu duyurdu. GERB-SDS İttifakı temsilcileri, Halk Meclisinde yapıcı bir muhalefet olacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı, Parlamento gruplarının her birinin yeni parlamentonun faaliyetleri ve gelecekteki hükümetin çalışmalarına ilişkin beklentiler hakkındaki görüşlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

Radev, HÖH temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda şunları kaydetti: “Bu yıl, Bulgaristan vatandaşları arka arkaya yapılan üç seçimde de değişimden yana oy kullandı. Toplumumuzun beklentileri olağan bir hükümet kurulması yönündedir. Bu nedenle, parlamento gruplarının her birinin yeni parlamentonun faaliyetleri, gelecekteki hükümetin oluşumu ve çalışmaları ile ilgili beklentiler hakkındaki görüşleri bizim için önemlidir” dedi.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, ülkedeki siyasi krizin bir sonucu olarak üç seçim yapıldığını söyledi. Ancak siyasi liderin ifadesine göre, siyasi kriz bir gecede olan bir şey değil ve yıllar geçtikçe içinde bulunduğumuz duruma geldik.

Karadayı, “Siyasi krizin aşılması, partiler, siyasi aktörler ve kurumlar arasındaki diyalog yoluyla gerçekleşebilir. Bu, HÖH olarak bizler için yeni bir konu değil, çünkü yıllardır böyle bir siyasi krize girebileceğimiz konusunda defalarca uyardık” diye belirtti.

HÖH Başkanı, “Siyasette normalliğe geri dönmek, demokrasiye geri dönmek ve devletçiliğe geri dönmek derken ne demek istediğimizi birçok kez tanımlayabildik. Soru, siyasi krizin üstesinden nasıl geleceğimizdir” dedi.

Karadayı, ülkenin Covid-19 krizi, sağlık, sosyal, ekonomik ve finansal kriz, artan enflasyon, yükselen fiyatlar gibi birçok kriz nedeniyle olağan bir kabineye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Siyasi lider, “Bu durum sorumlu bir hükümet, vizyon sahibi bir hükümet, sorumlu siyasi aktörler, krizi aşmak için hızlı, acil eylemler ve geleceğe yönelik bir bakış açısı gerektirir” dedi.

HÖH’e göre, Bulgaristan Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı ve operasyonel programlar konusunda gecikti.


DİĞER HABERLER