Karantinaya alınacak kişiler SMS ile bilgilendirilecekPerşembe, 29 Ekim 2020

Karantinaya alınacak kişiler SMS ile bilgilendirilecekKoronavirüs (COVID-19) testinden sonra karantinaya alınması gereken kişilere bu, SMS ile bildirilecek. Test sonucu pozitif çıkan kişilere böyle bir mesaj gönderilecek. Bu önlem birkaç gün içinde uygulamaya konulacak.

Sağlık Bakan Yardımcısı Jeni Naçeva, basına yaptığı açıklamada, "Koronavirüs testi yapan tüm laboratuvarlar hastaların telefon numaralarını alıyor. Daha sonra sonuçları pozitif çıkan kişilerin telefon numaraları bilgi sistemine kaydedilecek ve onlar tedbir almaları ve kendilerini izole etmeleri için otomatik mesaj alacak" diye izah etti.

Mesaj, Bölge Sağlık Müfettişliğine (RZİ) otomatik olarak gönderilecek ve müfettişler, test sonucu pozitif çıkan kişilerin temas ettiği kişileri arayacak ve telefon numaralarını girecek. Böylece onlar kendilerini izole etmeleri için enfekte kişilerle temas kurduklarına dair bir SMS ile bilgilendirilecek.

Sofya RZİ Müdürü Dr. İlonka Maeva, "Karantinaya alınması gereken kişilere mesaj gönderme, Sofya RZİ'nin bir fikri. Amaç, gecikme olmaması" dedi. Dr. Maeva, koronavirüs bulaşan binlerce kişi ve temas ettikleri 5-7 bin kişi olduğu zaman Sofya RZİ'nin 16 ekibi tarafından karantinaya alınacak tüm kişilerin bilgilendirilmesinin zor olduğuna işaret etti.

Dr. Maeva, "Hasta muayene edildikten sonra temas ettiği kişiler hakkında bilgi sisteme yüklenir. Böylece onun aile hekimi de bundan haberdar olur" diye ekledi.


DİĞER HABERLER