Karlova'da Müslümanların barışçıl protestosu (VİDEO)Salı, 30 Haziran 2015

Karlova'da Müslümanların barışçıl protestosu (VİDEO)"Avrupa Ülkesi Bulgaristan'da Dini Mabetlerin yok edilmesini durduralım" adı altında barışçıl protesto yürüyüşüne, Bulgaristan'ın değişik yerlerinden Müslümanlar Karlova'ya toplandı.

Karlova Belediye Başkanı Emil Kabaivanov‘un, Müslümanların barışçıl protesto gösterisini yasaklanması için verdiği emir, bugün Filibe Bölge Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Karlova merkezindeki Kurşun Cami önünde toplanan yaklaşık 500 Müslüman, "Camilere karşı nefrete son verin", "Kimse camilerimizi yok edemez" pankartlarıyla protesto gösterisi yaptı.

Müslüman karşıtı bazı vatandaşlar tarafından provokasyona izin verilmemesi amacıyla geniş güvenlik önlemleri alınmasına rağmen, bazı aşırı milliyetçi Bulgarlar, Türk ve Müslümanlara yönelik ağır hakaret ve küfürlü sloganlar attı.

Protesto eylemine, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı ve yardımcılarının yanı sıra Güney Bulgaristan'dan bölge müftüleri katıldı.

Başmüftü Hacı, "Bu gösteri Filibe Bölge Müftülüğü tarafından organize edilmiştir ve biz de destekte bulunmak için bugün buraya geldik. Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan vatandaşları olarak biz Müslümanlar barış, huzur ve anlayış içinde yaşamak istiyoruz. Müslüman topluluğu, Karlova Belediyesi'nin Kurşun Camii'ni müzeye çevrilmesi girişimine karşıdır. Şu anda caminin aktif olmaması, hiçbir zaman da olmayacağı anlamına gelmez" diye konuştu. Başmüftü, yerel yönetimin camileri müzeye çevrilmesi girişiminin ilk olmadığını belirtti.

Karlova imamı Kemal Raşit yaptığı konuşmasında, mitinge katılan tüm Müslümanlara haklı direnişlerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğu Genel Sekreteri Ahmet Ahmedov bir deklarasyon okudu. Deklarasyonda, "İslamofobi çizgisinde siyaset yürüten yerel yönetim cami bölgesinde arkeolojik kazılar yaparak ayrımcı tavırları ile bölge Müslümanlarını sürekli provoke etmekte" diye belirtiliyor.

Ahmedov, "Elimizde 1920 yılından kalma tapu var. Mahkeme yolu ile davamızı sürdürüyoruz. Camimizin yeniden ibadete açılması için gerekli mücadeleyi vermeye kararlıyız" dedi.

Daha sonra tekbirlerle miting olaysız sona erdi.

Başmüftü Hacı'nın açıklamasıDiğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER