Karlovo'daki Kurşun Camii'nde kazı çalışmaları devam edecekÇarşamba, 30 Mart 2016

Karlovo'daki Kurşun Camii'nde kazı çalışmaları devam edecekKarlovo (Karlıova) Belediye Başkan Yardımcısı Stoyo Karagenski, basına yaptığı açıklamada, "Karlovo Belediyesi bütçesinde Kurşun Camii'de kazıların devam etmesi için kaynaklar öngörülüyor" diye bildirdi. Karagenski'nin ifadelerine göre kazı çalışmalarına ayrılan kaynaklar artırılacak. Belediye Başkan Yardımcısı, "Kurşun Camii'nin bölgesel önem arz eden kültürel anıttan milli önem arz eden kültürel anıt olarak tescil edilmesi için başvuru yapacağız" dedi.

Karagenski'nin ifadelerine göre, Kurşun Camii'de kazı sonuçlarına ilişkin hazırlanacak rapor, caminin statüsünün değiştirilmesine yardımcı olacak.

Stoyo Karagenski, "Milli kültür anıtı olarak Kurşun Camii'nin komple onarımının ve restorasyonunun yapılması üzere daha ciddi miktarda finansman sağlanması için daha büyük şansımız var" dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı, bu şekilde caminin Karlovo'da bir maneviyat ve kültür mabedi haline geleceğini söyledi.

Karlovo Belediyesi, bölgedeki Türkçe yer isimlerini değiştirmek istiyor

Öte yandan Karlovo şehri Belediyesince başlatılan bir girişimle, ilçedeki Türkçe isim taşıyan yerlerin isimleri değiştirilmek isteniyor.

Belediye Meclisi tarafından sunulan teklifle Osmanlı döneminde kalma Türkçe sokak ve yer isimlerinin Bulgarca isimlerle değiştirilmek isteniliyor.

Ancak bu teklife yerel halktan tepki var. Halk eski isimlerle alıştığını belirterek yeni isimlere alışmakta zorlanacaklarını öne sürüyor.

Bu iki konu ile ilgili Karlovo Belediye Başkanıyla yapmak istediğimiz telefon görüşmesi sonuçlanmadı.

Yerli Müslümanlar bu konularla ilgili bazı soruların Belediye yetkilileri tarafında cevaplanması gerektiğini söylüyorlar. - Kurşun Camii etrafında şuana kadar yapılan kazılar ne gibi sonuçlar verdi? Bu kazılar Kültür Bakanlığı tarafından mı yapılıyor? Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova'nın bu konuda haberi var mı? Bu kazıların tarihi eserin zarar görmesine yol açmayacak mı? v.s.

Bizde Sayın Karlovo Belediye başkanına şu soruyu yöneltiyoruz: Tarihi ve Kültürel miras olan Camide kazıların yapılması ve Türkçe isimlerin değiştirilmesi Sayın Bokova'nın 2017 - 2021 dönemi BM Genel Sekreterliği için kampanya çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek mi?


DİĞER HABERLER