Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Daniel Delçev B40'ın toplantısına katıldıPazartesi, 13 Mayıs 2024

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Daniel Delçev B40'ın toplantısına katıldı

10 Mayıs 2024 tarihinde  Tiran Belediye Başkanı  Erion Vileaj'ın daveti üzerine Sofya'da B40 Ağı üyesi Bulgaristan belediyelerinin belediye başkanları toplantısı düzenlendi.

Balkan Şehirler Ağı, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun girişimiyle Kasım 2021 sonunda 11 ülkeden 55 milyon nüfusu temsil eden 25 belediyenin katılımıyla kurulmuştur. Örgütün kurucu üyeleri arasında Kırcaali Belediyesi de yer alıyor. Bugüne kadar 14 Bulgaristan belediyesi Balkan Şehirleri Ortak Ağının bir parçası olmuştur. Bunlar Belitsa, Burgas, Veliko Tarnovo, Dimitrovgrad, Karlovo, Karnobat, Kırcaali, Plovdiv, Rakovski, Svilengrad, Sliven, Stara Zagora, Stoliçna Belediyesi ve Troyan belediyeleridir.

Balkan Kentleri Ağı'nın amacı, Balkanlar'da ve Avrupa'da istikrarın bir ayağı olarak yerel demokrasiyi geliştirmektir. Pozitif değişim ve sürdürülebilirlik, ekonomik ve kültürel ortaklık için halka en yakın yetkililerin çabalarına odaklanmaktadır. Aynı zamanda, iklim değişikliği, dijital dönüşüm gibi küresel konular da çalışmalarında önceliklidir.

 Örgütün başkanı ve Tiran Belediye Başkanı Erion Velijay, belediye başkanları ve Bulgaristan B40 Ağı üyesi belediyelerin temsilcileriyle düzenlenen tartışma forumunun açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: "İyi ya da kötü, çok ilginç ve zorlu zamanlarda yaşıyoruz - Ukrayna'da savaş, Orta Doğu'da çatışmalar, Bulgaristan, AB ve ABD'de yaklaşan seçimler. Birkaç gün önce Kuzey Makedonya'da da seçimler yapıldı. Bu bağlamda, ulusal makamların belediye başkanlarını, şehirleri ve vatandaşları unutması çok kolaydır. B40 Ağı üyelerinin görüşü, siyasetin yerel yönetimlerde başladığı yönündedir. Belediye başkanları, yükselen sivil görüş dalgasının çarptığı ilk basamaktır."

Ziyaretinin amacı, faaliyetleri yoğunlaştırmak ve organizasyonun potansiyelini üyelere sunmanın yanı sıra şehirler arasındaki bağları güçlendirmenin ve B40 aracılığıyla işbirliğini geliştirmenin yollarını tartışmaktır. Halihazırda 15'ten fazla Bulgaristan belediyesi örgüte katılmaya ilgi duyduğunu belirtildi.

Bulgaristan Belediyeler Birliği'nin desteğiyle Arnavutluk'un başkentinin Belediye Başkanı ile yapılan toplantıya yaklaşık 20 belediyenin temsilcileri katıldı. Resmi konuklar Arnavutluk'un Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçisi  Inid Milo ve Bulgaristan Belediyeler Birliği İcra Direktörü Silvia Georgieva idi.


DİĞER HABERLER