Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, İstanbul B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’ne katıldıSalı, 30 Kasım 2021

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, İstanbul B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’ne katıldı

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, İstanbul'da düzenlenen B40 Balkan Ağı Girişimi açılış toplantısına katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun girişimiyle hayata geçirilen B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’ne Belgrad, Kotor, Podgorica, Saraybosna, Üsküp, Edirne, Selanik, Tiran, Atina ve daha birçok bölgedeki büyük şehirlerin belediye başkanları katıldı.

Zirvenin ilk gününde AB Yeşil Anlaşması, dijitalleşme, döngüsel ekonomi, demokrasi vb. konularda şehirleri birbirine bağlamak için kalıcı bir sekreterlik kurulmasına karar verildi. Tüm katılımcılar, "Mutlu şehirler, mutlu insanlar" ilkesi etrafında birleşti.

İkinci gün ise belediye başkanlarının ortak hedef, vizyon ve gelişme yolu ile ilgili bir bildiriye imza atmaları bekleniyor. Kilit rol oynayan AB Yeşil Anlaşması’nın önceliklerinden başka demokrasi ve insan haklarına saygı, turizm, ekonomi, eğitimi desteklemek ve genel olarak işletmeleri desteklemek ile ilgili konularda fikir birliği sağlandı.

Önümüzdeki yıl B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis'in ev sahipliğinde Atina'da yapılacak.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, zirve sırasında yaptığı konuşmada Bulgaristan'ın prestijli girişimin bir sonraki toplantılarından birine ev sahipliği yapmasını önerdi.

Dr. Müh. Azis, Bulgaristan’ın organizasyonun yeni şehirlerle genişletilmesine yardımcı olacağını vurguladı ve organizasyonun temalarını tamamlamak ve genel hedeflerini daha da geliştirmek için çeşitli yerel üniversiteleri içermesini önerdi.


DİĞER HABERLER