Kırcaali, Brüksel Saint-Joss Belediyesi ve Manisa Belediyesi ile kardeş olacakPerşembe, 28 Mart 2019

Kırcaali, Brüksel Saint-Joss Belediyesi ve Manisa Belediyesi ile kardeş olacak Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, gazetecilere verdiği brifingde, "Kırcaali Belediyesi, Brüksel'in merkez belediyesi olan Saint-Joss ve Türkiye'nin Manisa Belediyesi ile kardeş şehir olacak" diye bildirdi. Müh. Azis'in ifadesine göre, Brüksel Saint-Joss Belediyesi'nden bir heyet, iki belediye arasında işbirliği ve kardeşlik anlaşmasının imzalanmasına ilişkin belgelerin hazırlanması için yarın Kırcaali'ye gelecek.

Müh. Azis, Brüksel Saint-Joss Belediye Başkanı ile ilk temasların geçen yıl Temmuz ayında Kırcaali'ye yaptığı ziyaret kapsamında gerçekleştirildiğini anımsattı. Daha sonra Saint-Joss Belediye Başkanı'nın üçüncü dönem için Belediye Başkanlığı seçimini kazandığı ve şimdi de iki belediye arasında işbirliği ve kardeşlik anlaşmasının imzalanmasına ilişkin belgelerin hazırlanması üzere bir heyet gönderdiği anlaşıldı. Heyette istihdamdan sorumlu belediye başkan yardımcısı, spor faaliyetlerinden sorumlu belediye başkan yardımcısı, ilçeden bir sanatçı ve Brüksel'deki Bulgar diasporasının bir temsilcisi yer alıyor. Müh. Azis, Kırcaali Belediye Meclisinin de Belçika'nın Brüksel Saint-Joss Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalanmasına ilişkin öneriyi onaylaması gerektiğini belirtti.

Müh. Azis, 27 Nisan 2019 tarihinde Kırcaali'de Manisa Belediyesi ile işbirliği ve kardeşlik anlaşması imzalanacağını bildirdi. Buna ilişkin önerinin Belediye Meclisi tarafından onaylandığını anımsattı.

Belediye Başkanı, "Manisa şehri, güney komşumuz Türkiye'nin elektronik başkentidir. Anlaşma, kültür, eğitim ve spor alanlarında işbirliği olanaklarının arttırılmasının yanı sıra elektronik ve elektrik ekipmanları alanında yatırım fırsatları sağlanmasını öngörüyor" dedi.


DİĞER HABERLER