Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nden 30. Yıl Dönümü KonseriÇarşamba, 23 Kasım 2022

Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nden 30. Yıl Dönümü Konseri

Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altında faaliyet gösteren Kırcaali Türk Folklor Ekibi, kuruluşunun 30. yıl dönümü münasebetiyle 25 Ekim Cuma günü bir konser verecek. Kırcaali Belediyesi Kültür Evi'nde saat 18:00'de başlayacak olan konser programında hem gençlerden oluşan ekipte hem de çocuk gruplarında yer alan 80'in üzerinde çocuk ve genç sahne alacak.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis’in himayesinde düzenlenen konsere davet edilenler arasında Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, belediye başkanları, milletvekilleri yer alıyor. Geçen yıllarda Kırcaali Türk Folklor yer almış tüm amatör sanatçılar da davet edildi.

Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altında faaliyet gösteren Kırcaali Türk Folklor Ekibi, kuruluşunun 30. yıl dönümünü kutluyor. Demokratik değişimler sonrasında ülkede ilk kurulan Türk Folklor Ekibi, 1 Ekim 1992 tarihinde kuruldu. Türk Folklor Ekibini kurma girişimi, Nureddin Mehmet'in başkanlığındaki İstikbal ait olup idari olarak o zamanlar vakfın genel sekreterliğini yapan Müzekki Ahmet tarafından yönetildi.

Halk oyunları yönetmenleri Yüksel Esen ve Sebahat Necib ve müzik yönetmeni Ayhan Işık’ın yönetimindeki amatör folklor sanatçıları bugün, 1995 yılında Stambolovo (Eller) ilçe merkezinde düzenlenen 1. Ulusal Türk Folklor Festivali'nin birincilik ödülünün yanı sıra 2012 yılında Türkiye'nin Tekirdağ kentinde düzenlenen Uluslararası Kiraz Festivali’nin birincilik ödülünü almanın gururunu yaşıyorlar. Vitrinlerde öne çıkan bir yerde 2002 ve 2009 Kültür Bakanlığının verdiği başarı belgeleri duruyor.

Ekibin aldığı sayısız ödüller, Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin vitrinlerine sığmıyor.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER