Kırcaali ve Çorlu Kardeş Şehir OlduPerşembe, 31 Mart 2022

Kırcaali ve Çorlu Kardeş Şehir Oldu

Bugün Kırcaali’deki İş Geliştirme Merkezi salonunda düzenlenen törende Kırcaali Belediyesi ile Türkiye’nin Çorlu Belediyesi arasında Kardeş Şehir Protokolü ve Elektronik İdari Hizmetlerin Sunumu Konusunda İş Birliği Anlaşması imzalandı. Belgeler, Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından imzalandı. Belediye Meclis toplantısının başında düzenlenen imza töreninde Mecliste yer alan tüm parti grupları, Çorlu Belediye Meclis üyeleri ve Çorlu Belediye Başkan yardımcıları hazır bulundular.

Kardeş şehir protokolünün imzalanması, 2021 yılında iki belediye meclisinin onayından sonra mümkün oldu.

Dr. Müh. Hasan Azis, belgeleri imzaladıktan sonra yaptığı selamlama konuşmasında, “Kırcaali ve Çorlu belediyeleri arasındaki ilk temaslar 1992 yılı Eylül ayının başında başladı. O zaman dönemin belediye başkanları İsmet Saraliyski ve Ünal Baysan tarafından iki belediye arasındaki bağların ve ilişkilerin geliştirilmesi için bir protokol imzalandı” diye anımsattı.

Kırcaali Belediye Başkanı, “Bu 30 yıllık dönem içerisinde ilişkilerimiz hiç bozulmadı, tam aksine genişledi. Bunca yıldır iki belediye arasındaki bağları genişletmek ve sürdürmek için çalışan Sayın Vılço Kostov'a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kendisinin Bulgaristan-Türkiye Dostluk Derneğinin değişmez Başkanı olduğunu vurgulamama izin veriniz. Ayrıca iş birliği anlaşmasını yenileme ve kardeş şehir protokolünü imzalama gibi zor bir görevi üstlenen arkadaşım Çorlu Belediye Başkanı Sarıkurt’a da teşekkür etmek isterim. İki belediye arasındaki iş birliği protokolünün yenilenmesi ve kardeş şehir protokolü imzalanması için Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Güner Çetin’e ve tüm belediye meclis üyelerine de teşekkür etmek istiyorum. Bu belgeleri imzalayarak, kültürel ve ekonomik ilişkileri güçlendirme fırsatlarımızı genişletiyoruz” dedi.

Çorlu’nun Türkiye’nin önemli ekonomik merkezlerden biri olduğunu belirten Dr. Müh. Azis, bu nedenle bugün Çorlu Belediye Başkanı ile Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası ile bir sonraki görüşmelerin tarihinin belirlenmesi için bir toplantı yapma girişiminde bulunduklarını aktardı. Kırcaali Belediye Başkanı, “Kırcaali ve Çorlu ilçesindeki iki okul arasında kardeş okul protokolü imzalanmasına yönelik hazırlıkları konuştuk. Ayrıca iki belediye arasında elektronik hizmet olanaklarını genişletmekten de bahsettik” diye ifade etti.

Törende katılımcılara yönelik selamlama konuşması yapan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Her zaman iyi ilişkiler sürdürdük, ancak bugün kardeş şehir protokolünün imzalanmasıyla Kırcaali Belediyesi ile bu ilişkileri güçlendirme isteğimizi teyit ediyoruz. Bulgaristan Cumhuriyeti'nden göçmen bir ailenin torunu olarak, bu protokolün imzalanmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim” diye kaydetti.  

Sarıkurt konuşmasında 1989'da birçok Bulgaristan vatandaşının Türkiye’ye göç etme zorunda kaldığını ve onların birçoğunun Çorlu ilçesine yerleştiklerini hatırlattı.

Çorlu Belediye Başkanı, “İki belediyenin, kardeş şehir protokolünü imzalayarak, iki şehir arasında kültürel, sosyal ve kamusal girişimlerin gelişmesi için ülkelerimiz arasında köprüler kurulmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Belirlediğimiz hedef, uluslararası ilişkileri geliştirmek, kültürel ve sosyal alanda bağlar oluşturmak ve böylece iki belediye arasındaki bağları güçlendirmektir. Daha iyi elektronik hizmetler sunarak hemşehrilerimiz için daha iyi koşullar yaratmayı umuyorum” dedi.

İmza töreninin sonunda Kırcaali ve Çorlu belediye başkanları arasında hediye değişimi yapıldı. Dr. Müh. Azis, mevkidaşına Rodop manzaralı bir tablo, Sarıkurt ise ona çini süslemeli seramik bir tabak hediye etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER