Kırcaali Yordan Yovkov Lisesinde STEM Eğitim Merkezi açıldıSalı, 19 Ekim 2021

Kırcaali Yordan Yovkov Lisesinde STEM Eğitim Merkezi açıldı

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Maria Gaydarova ve Kırcaali Yordan Yovkov Lisesi Müdürü Nedyalka Küprücieva, okul bünyesinde yeni kurulan STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)  Eğitim Merkezinin açılış kurdelesini kestiler.

Dün yapılan açılış törenine katılan resmi konuklar arasında ayrıca Bölge Vali Yardımcısı Pavel Gatev, Belediye Başkan Yardımcısı Katya Mitovska, Belediye İnsani Yardım Faaliyetleri Müdürü Şirin Süleyman, Kırcaali İl Eğitim Müdürlüğü Organizasyon ve Metodoloji Faaliyetleri ve Kontrol Dairesi Başkanı Angelina Kostova, İdari, Hukuki ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Dimitrina Miryanova, Kariyer Rehberliği Merkezi Müdürü Ani Dimitrova, Kırcaali Bölge Kapsayıcı Eğitim Sürecini Destekleme Merkezi Müdürü Mariana Georgieva, Birleşik Çocuk Kompleksi (ODK) Müdürü Zlatka Penyova, Bulgaristan Halk Eğitim Sistemi İşverenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Valentin Kraev, okul müdürleri ve öğretmenler hazır bulundular.

Okul bünyesindeki Çocuk Folklor Vokal Grubu, remi konukları büyüleyici sesleriyle söyledikleri şarkılarla karşıladılar. Konuklar, çocukların duygusal performanslarından etkilendiler.

Öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini ve bu alanlardaki başarılarını artırmak için oluşturulan STEM Eğitim Merkezinin üç laboratuvarında DOBOT Magician, TRIUMPH BOARD, 3D yazıcı ve NAO robotu ile yenilikçi entegre gösteriler sunuldu.

Öğrenciler, bir insan iskeletinin 3B modelini oluşturma, 3B bilgisayar modelini gerçek bir fiziksel nesneye dönüştürme ve atom modelinin 3B gelişim modelini yeniden oluşturma ve oksijen atomunun yapısını tasvir eden bir robot kol kullanma konusunda mükemmel yazılım ve donanım becerileri sergilediler.

Törenin resmi konukları, öğrenme sürecinde yardımcı olan otonom programlanabilir insansı NAO robotu ile tanışma fırsatı buldular. Robot NAO kendini tanıttı ve iyi iletişim becerileri sergiledi, konuklara ilginç bir yıldız hikayesi anlattı, öğrencilerle dans etti ve şarkı söyledi.

Tüm konuklara öğrencilerin lazerle kazıdıkları kurşun kalemler hediye edildi.

Bakan Yardımcısı Gaydarova, Yordan Yovkov Lisesinde yaratılan konfor ve geliştirme ve eğitim için yenilikçi ortamla ilgili hoş izlenimlerini paylaştı. Bakan Yardımcısı, okulun Avrupa Birliği’nin eğitim standartlarına uyma arzusu, öğrenciler, gösterilen yaratıcı fikirler ve düşünce tarzından dolayı lise Müdürü Küprücieva’yı tebrik etti.

Lise Müdürü, STEM Eğitim Merkezinin kurulmasına ve öğrencileri 21. yüzyılın zorluklarına hazırlamaya katkıda bulunan herkese teşekkürlerini arz ederek, hepsine sağlık ve gelecekte daha nice yenilikçi eğitim projeleri gerçekleştirmelerini temenni etti.

Kırcaali Yordan Yovkov Lisesi Gazetecilik Kulübü


DİĞER HABERLER