Kırcaali’de 3 bin kişiye aşure dağıtıldıPazartesi, 12 Eylül 2022

Kırcaali’de 3 bin kişiye aşure dağıtıldı

Bu yıl 16’ıncısı düzenlenen Aşure Günü Etkinliği, Kırcaali pazarında Hıristiyanları ve Müslümanları bir araya getirdi. 3000 kişiye aşure dağıtıldı. Aşure Günü Etkinliği, Kırcaali Belediyesi ve Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından organize edildi. Toplanan kalabalığa aşure dağıtımında bizzat Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Aziz, Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın bir temsilcisi yer aldı.

Programın sunuculuğunu yapan eski okul müdürü Bayram Hüseyin, Kırcaali'de Müslümanları ve Hıristiyanları bir araya getiren aşure geleneğinin önemini vurguladı.

Aşure dağıtımı törenine katılan konuklar arasında Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Halit İslam Tarı, milletvekili adayları ve siyasetçiler de yer aldılar.

Belediye Başkanı, yaptığı konuşmada Aşure Günü Etkinliğine katılma davetine icabet eden herkese teşekkür etti. Bunun Kırcaali'deki birlikteliğin bir parçası olduğuna dikkat çeken Dr. Müh. Azis, “Bir lokmayı paylaşma geleneği önemlidir. Kırcaali'nin en güçlü mesajı budur” diye vurguladı. Belediye Başkanı, şehirdeki herkesin hoşgörü adına ortak evimizi korumak için çaba gösterdiğine dikkat çekti.

Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Halit İslam Tarı, yaptığı selamlama konuşmasında sağlık ve bereket dileklerinde bulundu. Organizatörlere teşekkür eden Muavin Konsolos, ülkemizde düzenlenen bir dizi Aşure Günü etkinliğin sonuncusunun Kırcaali'de gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Törende dua yapan Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, aşure geleneğini ve Peygamber Hz. Nuh’un gemisi tufandan kurtulduktan sonra gemide kalan 10 tür yiyecekten yapılan ilk aşure yiyeceği ile tufandan kurtulanları doyurduğunu anımsattı.

Üçüncü Dünya Savaşı'nın eşiğinde olduğumuzu söyleyen Peder Petır Garena, bu nedenle, Hz. Nuh'un takipçilerinin olmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Papazın ifadesine göre, imanın olmadığı yere ateş ve kükürt yağacak.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER