Kırcaali'de 32 milyon levalık yüksek teknoloji fabrikasının inşaatı başladıÇarşamba, 27 Eylül 2017

Kırcaali'de 32 milyon levalık yüksek teknoloji fabrikasının inşaatı başladı  International Power Supply (IPS) şirketinin Kırcaali'de kuracağı elektrik enerjisi üretimi ve depolama için sistemler ve parçalar üretecek yüksek teknoloji fabrikasının temel atma töreni gerçekleşti. Yatırım şirkete 32 milyon levaya mal olacak.

Temel atma töreninde Bulgaristan Yatırımlar Ajansı İcra Müdürü Staven Yanev, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, proje tasarımcıları, mimarlar, müteahhit firma seçilen Barrage Group yöneticileri, yerli iş dünyası ve ilde başka belediyelerin temsilcileri hazır bulundular.

Kırcaali Hıristiyan Cemaat Başkanı Peder Petır Garena ve Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf, yatırımın şehre hayırlı olması için dua ettiler ve inşaata angaje olan herkese başarılar dilediler.

IPS İcra Müdürü Aleksandır Rangelov, "Yatırımın amacı, her ülkede önemli yapılara enerji temini ile ilgili özel çözümler için gerekli olan ekipman üretimini arttırmaktır. Burada üretilen ürünler beş kıtada 56 ülkede bulunan yüzlerce yapıya ulaştırılacak. Bu yapıların ulusal elektrik şebekelerine erişimleri yoktur" diye açıkladı. Yatırımın yapılması için gerekli olan arazi alımı, imar planı, inşaat izni ve inşaat sahası yönünde yol yapımı konusunda Kırcaali Belediyesi ve bölge idaresine teşekkür etti.

Belediye Başkanı Hasan Azis yaptığı konuşmada, "Bugün Kırcalai için güzel bir gün. Çünkü dünya pazarlarına doğru yeni bir adım atıyoruz" dedi. Müh. Azis, fabrikanın Kırcaali'de yapılmasının güvenli bir yatırım ortamı sağlanmasından kaynaklandığının altını çizdi. Hasan Azis, belediye kurumunun ileride de şehre yapılan yatırımların artması ve Kırcaali'nin ülkede diğer ilçeler ve illere örnek olması için yardımcı olacağına dair kanaat getirdi. Müh. Azis, dünyada 56 ülkeye ürün ihracatı yapan bir firmanın şehirde faaliyet gerçekleştirmesinin bölgede gençlerin kendilerini gerçekleştirmeleri için seviyeyi ve kriterleri yükselteceğini ifade etti.

Bulgaristan Yatırımlar Ajansı İcra Müdürü Staven Yanev de yatırımcılara başarılar diledi. Yanev, "Yenilikçi bir yatırımın başkentte değil de başkent dışında bir yerde gerçekleşmesine seviniyorum. Ekonomi Bakanlığı ve Yatırımlar Ajansı olarak projeye destek vermeye devam edeceğiz, çünkü merkezi ve yerel yönetimin el birliğiyle hareket ettiklerinde çok iyi sonuçlar elde edildiğini görüyoruz" diye kaydetti.

Vali Nikola Çanev, "Böyle bir günün tüm firmalara Kırcaali'de yatırım için çok iyi bir ortam olduğunu göstereceğine inanıyoruz" dedi.

Kırcaali'de yüksek teknoloji fabrikası kurulmasına ilişkin yatırımın maliyeti 32 milyon levadır. Şimdi 8 ay sürecek projenin ilk aşaması gerçekleştiriliyor. 2018 yılında yazın 120 kişilik işçi personel alımı yapılacak. Daha sonraki aşamada yaklaşık 2 yıl sonra ise personel sayısının 600 kişiye ulaşması bekleniyor.

İlk işçiler Sofya'da hazırlık eğitimi görecekler, şu anda ise Kırcaali Elektronik ve Elektrik Teknik Lisesi ve Gabrovo Teknik Üniversitesi ile uzman yetiştirilmesine yönelik ortak bir eğitim programı için temaslarda bulunuluyor.

IPS İcra Müdürü Aleksandır Rangelov, "Bu bir yüksek teknoloji üretim tesisi olacak. Bu yatırımı yapmadan önce yerli uzman olup olmadığına dair incelemelerde bulunduk. Yapılan başvurular artık bu konuda rahat olmamızı sağlıyor" diye izah etti. İşadamı, fabrikada çalışanların alacağı maaşların Kırcaali ve bölgede ortalama maaş ücretinden yaklaşık yüzde 20 oranında yüksek olacağını belirtti.

Fabrikada elektrik enerjisinin dönüşümüne ilişkin sistemler ve medeniyetten uzak yerlere enerji temin edilmesini sağlayan invertörler, doğrultucular, güneş kontrolörleri, şarj sistemleri ve başka ürünler üretilecek.


DİĞER HABERLER