Kırcaali'de Sanayi Bölge oluşturulmasına ilişkin memorandum imzalandıCuma, 21 Temmuz 2017

Kırcaali'de Sanayi Bölge oluşturulmasına ilişkin memorandum imzalandıEkonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev'in dün Kırcaali Valiliğine ziyareti kapsamında Valilik ile Ekonomik Bakanlığının tek hissedar olan Sanayi Bölgeler Ulusal Şirketi arasında işbirliği memorandumu imzalandı. İmza töreninde 44. Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva da hazır bulundu. Belge Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Sanayi Bölgeler Ulusal Şirketi İcra Müdürü Antoaneta Bares tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, "Kırcaali'ye yatırım yapmak isteyen yabancı bir yatırımcıyla görüştük ve birlikte Sanayi Bölge oluşturulacak alanı ziyaret ettik. Bu aşamada ayrıntılı bilgi vermek için erken, fakat birkaç kıtada faaliyet gösteren yaklaşık 100 milyon avro cirolu büyük ölçekli şirkettir" diye bildirdi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, "Kırcaali çok umut verici bir destinasyondur, şehir yatırımcılar için çok cazip olacak ve sunabileceği çok şey vardır" dedi. Manolev'in ifadelerine göre rakamlar da bunu kanıtlıyor-2015 yılında Kırcaali ilinde finansal olmayan kuruluşlara yapılan doğrudan yabancı yatırımları 176,3 milyon avroya ulaşıyor. Ekonomi Bakan Yardımcısı, "Kırcaali'de Sanayi Bölge oluşturmasına ilişkin proje bölge ekonomisine katma değer kazandıracak ve daha çok şirketlerin buraya yatırım yapması için nedenlerden biri olacak. Önemli altyapı projelerinin büyük bir bölümünün tamamlanmış olması ve havaalanı ve liman ile otoban bağlantı yolu ve demiryolu altyapısının mevcut olması da önemli" diye sözlerine ekledi.

Aleksandır Manolev, "Birçok Türk şirketi bölgeye ilgi gösteriyor" diye açıkladı. Birkaç hafta önce Bulgaristan ve ülkemizde faaliyet göstermek isteyen Türkiye'den 100'ü aşkın şirketin katılımıyla Sofya'da büyük bir iş forumu düzenlendiğini belirten Bakan Yardımcısı, sadece son bir yılda Türk şirketlerinin ülkemize 22 milyon avronun üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

Bulgaristan Merkez Bankası verilerine göre Türkiye'nin son 10 yılda Bulgaristan'a yaptığı yatırımların 835 milyon avroyu aştığını kaydetti.

Bakan Yardımcısı, "Kırcaali, bu ilgiden daha etkili bir biçimde yararlanmalıdır" diye vurguladı. Manolev, Kırcaali'nin stratejik coğrafi konumu itibariyle Yunan ve başka yatırımcıları buraya çekmek için iyi bir potansiyeli olduğunu sözlerine ekledi.

İmza töreninden önce Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Sanayi Bölgeler Ulusal Şirketi İcra Müdürü Antoaneta Bares, Sanayi Bölge oluşturulacak alanı ziyaret ettiler. 105 dekarlık bu alanın bir kısmı teknik altyapıya sahiptir.


DİĞER HABERLER