Kırsal alanların kalkınması için 550 milyon avro ayrıldıSalı, 25 Ekim 2022

Kırsal alanların kalkınması için 550 milyon avro ayrıldı

Tarım Bakanı Yavor Geçev, Yerel Yönetimlerin Yıllık Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Çiftçileri desteklemeyi ve bölgelerdeki yaşam standardını iyileştirmeyi amaçlayan Kırsal Kalkınma Programı’na (PRSP) toplam 215 belediye dahil edildi” diye bildirdi.

İşletmelerde rekabet gücü ve yenilikçilik, insan kaynaklarının geliştirilmesi, eğitim ve çevre alanında proje finansmanı için programa 550 milyon avronun biraz üzerinde kaynak tahsis edildi.

Geçev, Avrupa Komisyonu tarafından Bulgaristan'a şimdiye kadar 405 eleştiri yapıldığını, bunlara sebep olan hataların düzeltildiğini ve sorunların giderildiğini kaydetti.

Bakan, “Geçen ay AK ile diyalog halinde başta "İklim Eylemleri" ve "Çevre" genel müdürlüklerinden olmak üzere 105'ten fazla hataya dair ek uyarılar geldi, bu hatalar da giderildi” diye belirtti.

Geçev, “Devlet Tarım Fonu'nda (DFZ) projeleri değerlendirecek personel bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşanıyor” dedi. Bakanın ifadesine göre, çalışmalar kat kat arttı, DFZ’nin kadro sayısı ise 10 yıldır artırılmadı.

Geçev, Bulgaristan'daki tarım sektörünün temel sorunlarının belediyelerin finansmanı açısından merkezileşmenin yanı sıra projeleri değerlendirecek personel eksikliği olduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER