Kırsal Kalkınma Programı kapsamında hibe yararlanıcılarına yönelik eğitim semineriCuma, 23 Temmuz 2021

Kırsal Kalkınma Programı kapsamında hibe yararlanıcılarına yönelik eğitim semineri

Devlet Tarım Fonu tarafından düzenlenen eğitim seminerinde kırsal bölgelerde yer alan ilçelerin belediye temsilcileri, 2014-2020 Dönemi Kırsal Kalkınma Programı (PRSR) kapsamında yapılan sözleşmeleri daha etkin, teknik ve finansal olarak nasıl uygulayacakları konusunda bilgilendirildi.

Devlet Tarım Fonu İcra Müdürü Boris Mihaylov, seminerin katılımcılarına hitaben şöyle konuştu: “Devlet Tarım Fonu, kırsal alanlarda yer alan Bulgar belediyelerine ve buralarda yaşayan insanlara borçludur. Yer yer mali, altyapı ve demografik sorunların farkındayım. Bunları çözmek için tek gerçek fırsat, yeni yatırımlar yapmak için ihtiyaç duyulan taze finansal kaynakları sağlamaktır. Bu fırsat, 2014-2020 Dönemi PRSP kapsamında yapılan mali yardımlarla sağlanmaktadır. Araç olarak bazı önlemler, doğrudan küçük ilçelerin sosyo-ekonomik gelişimini desteklemeyi, yeni işler yaratmayı, yoksulluğu azaltmayı ve insanlar için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamayı amaçlamaktadır”.

Belediye temsilcilerine yönelik yapılan eğitim seminerinde 2014-2020 PRSP kapsamındaki kamu proje ihalelerine ilişkin kurallar, ek anlaşmaların imzalanması, proje ihale dokümanlarının ön ve müteakip denetim prosedürleri tartışıldı.

Devlet Tarım Fonu yararlanıcıları, program kapsamındaki yatırım sonrasında ödeme talep belgelerinin nasıl tamamlanacağı konusunda güncel bilgiler aldı.

“2014-2020 Dönemi Kırsal Kalkınma Programı Kapsamında Hibe Yararlanıcıları İçin Kılavuz” tanıtıldı. Kılavuzda sözleşmelerin doğru bir şekilde uygulanması için kamu projeleri kapsamındaki yükümlülükler ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Devlet Tarım Fonu tarafından düzenlenen seminere, kırsal alanlarda yer alan tüm 232 belediyenin temsilcileri katıldı. Katılımcılar, Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan anti-salgın önlemlerine uyularak üç gruba ayrıldı. Bir sonraki iki eğitim semineri önümüzdeki hafta yapılacak.


DİĞER HABERLER