Kış lastiği denetimleri başlıyorCuma, 29 Ekim 2021

Kış lastiği denetimleri başlıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Dairesi Başkanlığı, ülke genelinde kış lastiği denetimlerine başlayacak. Trafik polisleri ayrıca araçların silecek suyu seviyesini ve kalitesini kontrol edecek.

Devlet Karayolu Güvenliği Ajansı ve Bulgaristan Kızılhaç Örgütü (BÇK) ile iş birliği içerisinde yürütülecek trafik denetimleri kapsamında Bulgaristan Sürücüler Birliği, geleneksel olarak otomobillerin durumunun kış mevsimine uygunluğunun kontrol edilmesi üzere ücretsiz olarak teknik incelemesini yapmayı teklif edecek.

Bu yıl da otomobillerin kış mevsimine uygunluğunun kontrol edilmesine yönelik yapılan trafik denetimleri üç aşamada gerçekleştirilecek. İlk hafta karayolu taşıtlarının sürücülerine yönelik denetimler yapılacak. İkinci hafta yapılacak denetimler yaya güvenliğine yönelik olacak. Üçüncüsünde ise sürücülerin tutumuna ve kış koşullarına uygun olması gereken araçların durumuna yönelik denetimler olacak.

Trafik polisleri, lastiklerin diş derinliğinin 4 mm'ye eşit veya daha fazla olması gerektiğini hatırlattılar.

15 Kasım'dan 1 Mart'a kadar araçlara kış koşullarına uygun lastikler takma zorunluluğu bulunuyor.  Teknik şartlara uymayan tüm araçlar trafikten durdurulacak.


DİĞER HABERLER