Kış tatil merkezleri yerli ve yabancı turistleri bekliyorÇarşamba, 22 Aralık 2021

Kış tatil merkezleri yerli ve yabancı turistleri bekliyor

Kış turizm sezonu, iş dünyası için umut ve ılımlı bir iyimserlikle başladı. Bu iyimserlik, talebin sıfıra inmesinden sonra turistlerden artan ilgi ve talebe dayanıyor.

Büyük dağ tatil köyleri kayak sezonunu açtı. Beklentiler ağırlıklı olarak yerli turistlerin yanı sıra Sırbistan, Makedonya, Türkiye, Romanya gibi komşu ülkelerden kayakçıların gelmesi ve geleneksel olarak İngiltere'den gelen misafirlerin geri dönüş yapması yönünde.

Vitoşa Kayak Merkezinde daha iyi hava koşulları bekleniyor ve sadece bu değil. İmtiyaz sahibi şirketin genel müdürü Yan Kalçev, teleferiklerin henüz değiştirilmediğini hatırlattı.

Kalçev, “Çocuklar için birçok ilginç etkinlik ve onlar için temalı parkurlar yapacağız - küçükler için snowboard, eğlenceli yarışmalar ve kutlamalar olacak. Buna ilişkin açıklamalar sitede mevcut. Sezonluk biletin fiyatı yetişkinler için 700 leva ve en küçükler için 400 leva, ancak bu iki tarifeden 100 leva indirimli akşam sürüşü ile Pazartesi - Cuma olmak üzere beş günlük bir bilet de vardır. Günlük kart 45 leva, küçükler için 30 leva, öğrenciler için 35 leva” dedi.

Borovets beldesinde, özellikle Noel tatili günlerinde ve Büyük Britanya'dan gelen öğrenciler için tatil günleri olan şubat ayında güçlü bir sezon bekleniyor. Büyük otellerden birinde her gün PCR ve hızlı antijen testleri için bir laboratuvar olacak. İmtiyaz sahibi şirketten Maria Şeynova, tüm salgın önleyici önlemlerin uygulandığına dikkat çekti, ayrıca bir çocuk kayak okulu ve bireysel dersler de sağlandığını söyledi.

En küçüklerin eğlendiği Borovets'e daha çok gençler ve çocuklu aileler gidiyor.

İmtiyaz sahibi şirketten Martin İtsov, “Malyovitsa'da kayakçıların %5 ile %10'u yurt dışından olacak” diye dikkat çekti.

İmtiyaz sahibi şirketten Marian Belyakov, “Pamporovo'da kayak koşulları mükemmel, PCR ve antijen testleri için iki laboratuvar sağlanıyor. Yeterince kar olduğu için çok iyi bir sezon bekliyoruz, pistler çok iyi işleniyor” dedi.

Turizm işletmelerinde her yerde olduğu gibi Pamporovo Kayak Merkezinde de eleman bulmakta zorluk yaşanıyor. Belyakov, “Gençleri turizm sektörünün tüm dallarında yetiştirilmek üzere cezbetmek için programlar yapılsın, ayrıca tatil köylerinde onlara gerçek pratik uygulamalar sunulsun” diye önerdi.

Kayak bölgesini işleten şirket yetkilisi İvan Obreykov, “Fransa'nın Büyük Britanya'dan gelen turistlere kapılarını kapatması, Bulgar kayak merkezlerine katkıda bulunuyor” diye belirtti.

Turizm İşletmecileri Birliği Bansko Şubesi Başkanı Malin Bistrin de bunu doğruladı.

Bansko'daki laboratuvarların yanı sıra pistlerde de koronavirüs testleri yapılabiliyor.


DİĞER HABERLER