KNSB, 1 Ekim itibariyle asgari ücretin 800 levaya yükseltilmesini öneriyorÇarşamba, 03 Ağustos 2022

KNSB, 1 Ekim itibariyle asgari ücretin 800 levaya yükseltilmesini öneriyor

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, “Enflasyon %20 olacak, gelirler ve asgari ücret de bu oranda yükseltilmelidir. Asgari ücret, ekim ayı itibariyle veya en geç 1 Ocak 2023'ten itibaren 800 leva olmalıdır” diye kaydetti.

KNSB’nin Geçici Başbakan Gılıb Donev’den işletmeler ve vatandaşlar için enerji desteği ödemelerinin, sıcak su ısıtma fiyatının şimdiki fiyattan daha yüksek olmamasının garanti altına alınmasını ve sonbaharda devlet bütçesinin güncellenmesini talep edeceği anlaşıldı.

Dimitrov, “Gılıb Donev, devlete yardım etmek için tüm pragmatik argümanları dinleyecek makul, ılımlı ve diyalojik bir kişidir” diye değerlendirmede bulundu. KNSB Başkanı, eski hükümetin en çok bilinen önlemleri, genç ailelere kredi verilmesi gibi çok iyi bilinmeyen önlemlere göre daha az etkili olduğunu söyledi.

Dimitrov'un ifadesine göre, ekmek artık ucuzlamayacak, hatta daha da pahalılaşabilir.

KNSB, yalnızca gaz sorunu nedeniyle değil, aynı zamanda siyasi kriz nedeniyle de sert bir kış yaşanacağını öngörüyor.

Sendika liderinin ifadesine göre, doğal gaz tedarik sorunu ana sorun olup geçici kabinenin temel önceliklerinden biridir. Uzmanların analiz edilmesi gereken başka çözümler önerdiğini belirten Dimitrov, KEVR'nin büyük olasılıkla ağustos ayı için teklif edilen doğal gaz fiyatını onaylayacağını da sözlerine ekledi.

KNSB Başkanı, “Gazprom'a kolayca geri dönebiliriz, ancak uzun süre geri dönmemize gerek yok. Doğal gaz tedarik sözleşmemizi yıl sonuna kadar yerine getirmeliyiz, o kadar” diye vurguladı.

Dimitrov, “Doğal gaz merkezi ısıtma fiyatları sezondan önce daha fazla artırılmamalıdır. Talepleri makul fiyatlarla karşılayabilecek gaz kaynakları bulunmalı ve tüketim azaltılmalıdır” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER