KNSB Başkanı Dimitrov: AB'nde kayıt dışı ekonomi oranı yaklaşık yüzde 11,6Salı, 25 Eylül 2018

KNSB Başkanı Dimitrov: AB'nde kayıt dışı ekonomi oranı yaklaşık yüzde 11,6Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov , "Kayıt Dışı Ekonomi ve Kayıt Dışı Çalışmanın Uluslararası, Avrupa, Ulusal Boyutları ve İyi Uygulamalar" konulu konferansta yapmış olduğu konuşmasında ,"Avrupa Birliği'nde kayıt dışı ekonomi oranı yaklaşık yüzde 11,6'dır. Dünya Bankası verilerine göre yüzde 18'dir. Ülkemizde son yıllarda gri ekonomi yüzde 30'dur. Kayıt dışı çalışma oranı yüzde 16'dır" diye belirtti.

Dimitrov'un ifadesine göre AB, kayıt dışı sektörden dolayı yaklaşık 25 milyar avro kayba uğradı.

KNSB Başkanı, "Bir yıl içinde 1-2 milyar leva arasında katkı payı ödenmiyor" diye altını çizerek yeni adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Sendika, kayıtsız ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçiş için bazı alanlarda kampanyalar yapmaya hazırlanıyor.

Tartışma toplantısında Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov da hazır bulundu.

Petkov, kayıt dışı ekonominin ve kayıt dışı çalışmanın devlete zarar getirdiğini belirtti. Bakan, " Bu durum devleti sosyal alanlara yatırım yapma imkanlarını sınırlamaktadır. Dürüst olmayan işverenler de zarar görmektedir" diye belirtti.

Bakan, "Yoksulluk, kayıt dışı ekonomiden kaynaklanmaktadır ve kayıt dışı ekonominin sonucudur" diye kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Georgi Pirinski, bugünkü konferansın önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Pirinski'nin ifadelerine göre bu olumsuz uygulamaları kırmak için yeterli irade yok.

Pirinski, "Kayıt dışı çalışma AB ekonomisinin önemli bir parçası. Zorluk, kayıt dışı ekonominin nasıl ölçüleceğidir" dedi. AP Milletvekilinin ifadelerine göre bu alanda AB mevzuatı dağınık haldedir. Kayıt dışı çalışmanın işçiler açısından ciddi sonuçları vardır" diye belirtti.


DİĞER HABERLER