KNSB hükümete: Her yıl işçi maaşlarını 100 leva artırın!Perşembe, 13 Nisan 2017

KNSB hükümete: Her yıl işçi maaşlarını 100 leva artırın!Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) konuşan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, yeni hükümetin işçi maaşlarının her yıl 100 leva yükseltilmesi kararı almasını talep etti. Dimitrov, şu ifadeleri kullandı: "Yüksek miktarda üretim yapan işletmelerde çalışanların maaşları belli adımlarla artırılması gerekir. Kalifiye elemanlarımız olmasını istersek, bunu yapmak zorundayız. Hala seçim kampanyası sırasında tanıtılan seçim programlarında yer alan eğitim gibi önemli konular hakkında konuşulmadığını görüyoruz" dedi.

KNSB Başkanı'nın ifadelerine göre sorunlardan biri şu ki, işverenler ucuz bir şekilde eğitimli kadrolara sahip olmak istiyor.

Dimitrov, "Biz, öğretmen maaşlarının yüzde 25 artırılması vaadinin yerine getirilmesini ısrar edeceğiz. Hükümetin bizde maaşların her yıl 100 leva artmasına yönelik adım atması gerekir. Asgari işçi ücretinin daha hızlı artmasını ısrar edeceğiz" diye sözlerine ekledi.

Podkrepa İş Konfederasyonu Başkanı Dimitır Manolov, ülkenin sosyal güvenlik sisteminin her türlü emekli maaşı artışını karşılayacak durumda olduğunu düşünüyor. Dimitrov, "Soru şudur: Bunun bedelini kim ödeyecek? Bu sisteme müdahale etmek siyasilerin işi değil, bu işlerle ilgili bu kadar hızlı karar alınamaz. Siyasiler bu konu hakkında farklı konuşuyorlar" diye yorum yaptı.

Manolov'un ifadelerine göre toplumun en yoksul kesimine hitap eden bir yönetim programı olmasını istersek, programın onların hepsine yönelik olması gerekir.

KNSB Başkanı, "Bizde yoksullar 2 milyon kişidir. En düşük emekli maaşı alanlar ise 500 bindir. Kalan diğer emeklilerin ne olacağı belli değil. Emeklilik yaşı ve prim gün sayısına göre verilen emekli maaşların da artmasıyla tüm emeklilik modeli bozulacak-prensip şu olmalıdır ki, ne kadar daha yüksek prim ödersen, o kadar daha yüksek maaş alacaksın ve bu da siyasilerin rızasına bağlı birşey olmamalıdır" dedi.

Dimitrov'un ifadelerine göre ülkemizin uzun vadede ekonomiye daha fazla yatırımların celbedilmesine ilişkin stratejisi, yeni bir enerji stratejisi ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına yönelik bir stratejisi olmalıdır.

Dimitrov, "GERB partisinden Delyan Dobrev'in dediği gibi sadece sermaye piyasası ile Bulgaristan ekonomisinin büyüyeceğine inanmıyorum. Büyük sorun şu ki, aldığımızdan fazla üretiyoruz" dedi.


DİĞER HABERLER