Koalisyon ortakları, yeni bir ekonomik destek paketi açıkladıÇarşamba, 18 Mayıs 2022

Koalisyon ortakları, yeni bir ekonomik destek paketi açıkladı

Ekmeğe %0 katma değer vergisi (KDV), emekli maaşlarının yaklaşık %20 oranında artırılması, çocuklu aileler için daha yüksek vergi indirimleri ve benzin ve motorin dahil akaryakıt indirimleri-bunlar, dünkü Koalisyon Konseyi toplantısında kabul edilen krizle mücadele paketinde yer alan önlemlerden sadece birkaçıdır. Önlemler, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı eşi benzeri görülmemiş kriz karşısında Bulgaristan vatandaşlarını ve işletmelerini desteklemeyi amaçlıyor.

İktidar koalisyonundaki ortakların kararına göre, emekli maaşları mevcut %6,1, ortalama %20 yerine 1 Temmuz'dan itibaren güncellenecek. Buna, tüm emekli maaşlarında 60 levalık kesin bir artış ve ek bir yüzde artışı dahildir.

İktidardaki koalisyon ortaklarının kararına göre, 1 Temmuz'dan itibaren emekli maaşları daha önce öngörülen %6,1 yerine ortalama %20 oranında zamlanacak. Buna, tüm emekli maaşlarında 60 levalık kesin bir artış ve ek olarak yüzde artışı dahildir. 1 Ekim'den itibaren İsviçre kuralına göre 770 bin emeklinin emekli maaşlarını yeniden hesaplanacak ve 2008'den itibaren verilen her bir emekli maaşı, hangisi daha uygun ve belirli bir emekli için daha yüksek maaş miktarı ise ortalama sigorta gelirinin %100’lük artış veya %100’lük enflasyon oranı ile yeniden hesaplanacak.

 Böylece koalisyon hükümetinin kararları, geçen yılın başında 300 leva olan asgari emekli maaşının %55'inin üzerinde ciddi bir artışa yol açtı, 1 Temmuz itibariyle ise 467 leva olacak. Hesaplamalar ayrıca son 12 yılda emekli maaşlarının ortalama 100 leva arttığını, şimdi ise yalnızca bir yıl içinde artışın 167 leva olacağını gösteriyor. Antikriz paketi ayrıca yüksek yakıt fiyatları için tazminat öngörüyor. Yıl sonuna kadar tüm vatandaşlar 95 oktan benzin, motorin, metan, propan ve bütan gazda litre başına 25 stotinka indirimden yararlanabilecekler.

Bir yıl süreyle ekmek üzerinden alınan KDV %0'a düşürülecek ve aynı dönem için şarap ve bira üzerinden alınan KDV tekrar %20'ye çıkarılacak.

Isıtma ile ilgili olarak bir yıl süreliğine merkezi sistem ısıtma ve sıcak su ısıtma KDV'sinin %9 olması öngörülmektedir. Ayrıca 1 yıllık bir süre için son kullanıcılar / ev ihtiyaçları için doğal gazda %9 KDV'ye düşürülecek.

Elektrik enerjisi, doğal gaz ve metan gazı, özel tüketim vergisinden muaf tutulacak.

Çocuklu ailelere destek amacıyla uzun vadeli bir önlem olarak çocuklar için vergi indirimi miktarının yılda 4500 levadan 6000 levaya çıkarılması planlanıyor. Çocuklu aileler, bu indirimden bir yılda üç ayda bir yararlanabilecekler.

Kriz karşıtı önlemler paketi ayrıca zorunlu KDV kayıt eşiğinin 50 000 levadan 100 000 levaya çıkarılmasını, ev dışı tüketicileri tazmin etmek için elektriğin fazla kârının vergilendirilmesini, çalışanların hayatını kolaylaştırmak için elektronik indirim kuponu uygulamasını ve bunların toplam tutarının 1,2 milyar levaya yükseltilmesini ve devlete, belediyelere olan, kamu hizmetleri için vb. gecikmiş ödemeler için faiz oranının %8'e düşürülmesini içerir.

Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu’na (KEVR) daha az tüketim için indirimli bir tarife getirilmesi amacıyla hane başına tüketim miktarına dayalı olarak elektrik, su, merkezi sistem ısıtma ve gaz için iki zam oranı uygulanması tavsiyesinde bulunulacak. Kitaplar için KDV oranı %9 ile daha düşük olmaya devam ediyor.

Tedbirlerin çoğu, yürürlüğe giriş ve uygulama için farklı tarihler ile bu yılın ortasında yapılacak olan bütçe güncellemesi esansında karara bağlanacak. Gerekli mevzuat değişiklikleri de yapılacak.


DİĞER HABERLER