Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Eylem Planı Kabul EdildiÇarşamba, 14 Temmuz 2021

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Eylem Planı Kabul Edildi

Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) salgınıyla başa çıkmak için bir Ulusal Eylem Planı kabul etti. Plan, ülkenin durumunu epidemiyolojik göstergeler açısından tanımlar ve riskleri ve sağlık sisteminin mevcut kaynaklarını analiz eder ve değerlendirir. Plana salgından kaynaklanan ölümler, ekonomiye verilen zararlar ve sağlık sisteminin yeterince yanıt verme yeteneğinin azalması gibi zararları azaltma şansını artırmanın yolları da dahil edilmiştir.

Planda 100 bin kişi başına 14 günlük vaka sayısı, yapılan testlerden çıkan pozitif sonuçların oranı, hastane yatak doluluk oranı ve diğer göstergelere bağlı olarak bölgelerin risk durumu yeşil, turuncu, kırmızı ve koyu kırmızı olmak üzere çeşitli renklerle gösterilmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu bölgeye göre kademeli olarak hem vatandaşlar hem de işletmeler için öngörülebilirlik sağlayacak çeşitli anti-salgın tedbirlerin devreye girmesi öngörülmektedir.

Plan, acil tıbbi yardım, hastane tedavi ve ayakta tedavi hizmetleri, ilaçların sağlanması için eylemlerin yanı sıra sağlık sisteminde planlanan yatırımlar için uygulanabilecek yönergeleri içerir.

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Eylem Planı, vaka oranında farklı seviyeler gözlemlendiği durumlarda sağlık hizmetlerinde stratejik çerçeveyi tanımlar. Bu çerçeve, tüm kurum, departman ve kuruluşların belirlenen dönemlerin her birinde krizin en iyi şekilde yönetimi için plan ve stratejilerini oluşturmalarına hizmet edecek ve devletin bir sonraki şiddetli salgın dalgasında uyumlu bir şekilde çalışmaya devam etmesine imkan verecek.

Foto: pixabay


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER