Koronavirüse karşı daha katı önlemler alındıÇarşamba, 25 Kasım 2020

Koronavirüse karşı daha katı önlemler alındı Hükümetin Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı mücadelede alınan daha katı tedbirlerin 27 Kasım'da yürürlüğe girerek 21 Aralık'a kadar geçerli olacağını bildirdi.

Ders dışı eğitim çalışmaları da dahil olmak üzere okullarda yüz yüze eğitim askıya alındı.

Üniversitelerde de yüz yüze eğitim yapılmayacak, anaokulları ve kreşler kapatılacak.

Mevcut haliyle yarışmalar ve halka açık etkinlikler, kültürel ve eğlence etkinlikleri düzenlenmesi yasaklanıyor. Koltuk kapasitesinin % 30'u kullanılması ve sağlık önlemlerine uyulması halinde tiyatrolar için istisnalar olacak.

Aile merasimlerine en fazla 15 kişinin katılmasına izin veriliyor.

Restoranların ve lokantaların sadece eve servis şeklinde faaliyetlerine devam etmesine izin veriliyor, fitness salonları ve kumarhaneler kapatılıyor.

Alışveriş merkezlerinde sadece bankalar, eczaneler ve marketler faaliyet gösterecek.

Yurtiçi ve yurtdışı grup turizmi yasaklanıyor.

18 yaş altı kişilerin spor ve antrenman etkinliklerine katılımı yasaklandı. 18 yaşından büyüklerin katıldığı spor etkinlikleri seyircisiz yapılacak.

Prof. Dr. Angelov, tedbirlerin diğer ülkelerdeki kadar katı olmadığını söyledi. Bakan, "Önlemler Cuma akşamı yürürlüğe girecek, yani o zamana kadar öğrenciler okula gidecekler ve alışveriş merkezleri açık olacak. Amaç tatillere kadar yeni tedbirlerin olumlu sonuç vermesi" dedi.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, "İnsanların evlere kapatılması söz konusu değil, en erken ikinci haftanın sonuna kadar oluşacak insidansı azaltmak ve ikinci ve üçüncü haftalar arasında beklenen ölüm oranını düşürmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Prof. Mutafçiyski, boş hasta yatakları olduğuna, ancak yeterli sağlık personeli bulunmadığına ve insan hayatının en büyük değer olduğuna işaret etti. Halihazırda koronavirüs ile enfekte olan sağlık görevlilerinin sayısı 2000.

Onun ifadesine göre, başka ülkelerde belirlenen süre içerisinde uygulanan yukarıda belirtilen tedbirler olumlu sonuçlar verdi.

Avrupa'nın hala salgının ortasında olduğunu söyleyen Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, son 14 günde 3 milyon insanın enfekte olduğunu ve 50 000 kişinin hayatını kaybettiğini, bu rakamları pasif olarak takip edecek sorumlu bir hükümet olmadığını belirtti.

Sağlık yetkilileri, Filibe, Stara Zagora ve Plevne'nin yanı sıra Sofya ve Varna şehirlerinde de plazma toplama merkezleri kurulacağını ve ilaçların temin edildiğine dair güvence verdiler.

Foto: AA


DİĞER HABERLER