Kostinbrod yakınlarındaki sanayi merkezinde 4000'den fazla iş pozisyonu açıldıPerşembe, 26 Ocak 2023

Kostinbrod yakınlarındaki sanayi merkezinde 4000'den fazla iş pozisyonu açıldı

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Kostinbrod'a Yapılan Yatırımlar ve İlçenin Kalkınması Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Sofya yakınlarında oluşturulmakta olan yeni sanayi merkezlerinden birinde 4000'den fazla iş pozisyonu açıldı” diye kaydetti. Bakanın ifadesine göre, Kostinbrod ilçesi tüm bölgeden insanlar için giderek daha güçlü bir çekim merkezi haline geliyor ve hızlanan ekonomik gelişme, Sırbistan'ın sınır bölgelerinden gelen Bulgarların bile her gün çalışmak için buraya gelmelerinin nedenidir.

Stoyanov, “Burası bölgenin üretim merkezlerinden biri haline geliyor, yatırımcıların yoğun ilgisi nedeniyle ilçede çok sayıda sanayi bölgesi oluşturuluyor” dedi. Bakan, onların endüstriyel parklar siciline dahil edilmesinin gelecekte yeni finansman fırsatları sağlayacağını vurgulayarak, firmaları bu idari adımı atmaya çağırdı. Stoyanov, “Bu size yükümlülükler getirmeyecek, ancak gelişmeniz için size yeni fırsatlar sunacak” diye izah etti.

Kostinbrod bölgesinde gerçekleştirilen yatırımların 200 milyon levanın üzerinde olduğu ve bunlardan ayrı olarak, bölgedeki en büyük işverenlerden biri olan COCA - COLA HELLENIC BOTTLING COMPANY BULGARIA AD tarafından üretim üssüne yaklaşık 100 milyon leva yatırım yapıldığı anlaşıldı. Ek istihdam yaratacak 52 milyon leva tutarında yeni projelerin de yolda olduğunu belirten Bakan, bu bağlamda, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nın Kostinbrod Belediyesi’ni bölgede istihdam fırsatlarının sunulacağı istihdam borsaları veya bilgilendirme etkinlikleri düzenlemesi için desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

Stoyanov, etkinlik sırasında iş dünyası temsilcilerinin avroya geçiş, ulaşım bağlantılarının iyileştirilmesi, enerji arzı vb. konularla ilgili sorularını yanıtladı.

Euronews Bulgaria tarafından düzenlenen forum, kasabanın ve tüm ilçenin işletmeleri, emlak piyasası ve altyapısının geliştirilmesiyle ilgili güncel sorunları, çözümleri ve eğilimleri tartışmak için tüm ilgili tarafları tek bir yerde bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bugünkü etkinliğe 100'den fazla iş dünyası temsilcisi, yatırımcı vb. davetliler katıldılar, resmi açılışına ise Kostinbrod Belediye Başkanı Trayko Mladenov da katıldı.


DİĞER HABERLER