Koyun çiftliği sahipleri, sübvansiyon ödeme kurallarını protesto ettiPazartesi, 30 Ocak 2017

Koyun çiftliği sahipleri, sübvansiyon ödeme kurallarını protesto ettiSofya'da bir grup koyun üreticisi, branşa yönelik sübvansiyon ödemeleri ile ilgili yönetmeliğe karşı oldukları için Tarım ve Gıda Bakanlığı önünde protesto eylemi yaptı. Protestocularla görüşen geçici Tarım ve Gıda Bakanı Hristo Bozukov'un tartışılan yönetmeliği yeniden gözden geçirmeye hazır olduğu anlaşıldı.

Bakan, protestonun zemini olduğunu ve sektörde suni bir gerginlik yaratan sübvansiyon ödeme kurallarının değiştirilmesi için çalışacağını söyledi.

Tartışmalı 3 sayılı yönetmelik, süt üretimi yapan koyun yetiştiricilerinin belirli bir süt satışı yaptığını belgelerle kanıtlamalarını gerektiriyor. Ancak bu gereklilik, etçi ve yerli ırk koyun yetiştirenler için geçerli değildir.

Koyun üreticileri, 300 binin üzerinde koyun için yıllık sübvansiyon alacak. 120 binin üzerinde koyunun sahibi ise hiçbir şey kanıtlamak zorunda kalmadan sübvansiyon alacak. Bu şekilde sübvansiyon dağılımı yapılması Ulusal Koyun Üreticileri Derneği'ne göre adil değildir ve protestocular ayrımcılık olmaması için tüm koyun üreticilerin süt üretimini belgelerle kanıtlamasını ısrar ediyor.

Protestocuların başka bir istemi de koyun üreticilerinin kendi ürününü satabilecekleri bölgelerin sınırlandırılmamasıdır. Şimdiye kadarki yürürlükte olan 26 sayılı Çiftlik Sahiplerinin Ürünlerinin Doğrudan Satışı Hakkında Yönetmelik'e göre koyun sahipleri ürünlerini ikamet ettikleri ilde ve bir tane komşu ilde satabilir. Böylece Kırcaali ili sınırlarında koyun yetiştiriciliği yapan bir çiftlik sahibinin ürettiği süt ve peyniri Sofya'da satma hakkı yoktur.

Bakan Bozukov, "Ek olarak bildirim yapılmasını gerektirmeyen Doğrudan Ödeme Şemasının Uygulanmasına İlişkin Koşullar ve Prosedürler Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapılması teklifleri ele alınacak ve diğer teşkilatlarla koordine edildikten sonra muhtemelen kabul edilecek" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER