Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nin 5 ve 6. Reaktörünün işletme süresi uzatılacakCuma, 28 Temmuz 2017

Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nin 5 ve 6. Reaktörünün işletme süresi uzatılacakBugün Mecliste milletvekillerin sorularını cevaplayan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, "Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nin 5.reaktörünün 2017 yılına kadar, 6. reaktörünün ise 2021 yılına kadar işletilmesi için proje kaynağına sahibiz. Bu reaktörleri işletme süresinin en az daha 20 yıl uzatılmasını planlıyoruz" diye kaydetti.

Bakan Petkova, 27 Ekim 2016 tarihinde "Kozloduy Nükleer Enerji Santralini işleten kuruluşun Nükleer Düzenleme Kurumuna Nükleer Enerjinin Güvenli Kullanımı Hakkında Kanun'a göre maksimum olarak izin verilen Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nin 5.reaktörünü işletme süresinin 10 yıl uzatılmasına ilişkin lisansın yenilenmesi üzere gerekli olan tüm başvuru belgelerini sunduğunu belirtti. Petkova, lisansın süresi dolan 5 Kasım 2017 tarihinden önce yenilenmesinin beklendiğini ifade etti.

Enerji Bakanı, Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nin 6.reaktörüne yönelik 227 tedbirin uygulanmasının öngörüldüğünü söyledi. Bakan, 28 Ocak 2016 tarihinde Kozloduy Nükleer Enerji Santrali ve Russatom Service - Risk Engineering Şirketi arasında 6.reaktörü işletme süresinin 60 yıl uzatılmasının gerekçesini hazırlamak için sözleşme imzalandığını anımsattı. Petkova'nın ifadelerine göre belge paketinin 2 Ekim 2018 tarihine kadar teslim edilmesi gerekir.


DİĞER HABERLER