Kreş, anaokulları ve ilkokullar 4 Ocak'ta açılacakPerşembe, 31 Aralık 2020

Kreş, anaokulları ve ilkokullar 4 Ocak'ta açılacakBaşbakan Boyko Borisov'un bugün Ulusal Koronavirüs Kriz Masası, Covid-10'a Karşı Ulusal Aşılama Planı'nı Uygulama Kurulu ve bakanlarla gerçekleştirdiği çalışma toplantısında verilen bilgiye göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin kalıcı bir etkisi elde edildi ve Bulgaristan, 14 günlük vaka sayısı açısından AB'de 24. sıraya kadar geriledi ve yeni vaka sayısına kıyasla iyileşen hasta sayısının artış eğilimi kalıcı. Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen aşının ilk sevkiyatı ile uygulanan aşılama işlemleri hızla gerçekleşiyor ve tamamlanması bekleniyor. Bir sonraki teslimat 4-8 Ocak 2021 haftasında yapılacak ve 25 000 doz miktarında olacak. Anaokulları ve kreşler 4 Ocak'ta açılacak ve 1-4. sınıf öğrencileri okula gitme imkanına sahip olacaklar.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, "Durum düzelmeye başladı, Bulgaristan'da 100 000 kişide 600'ün üzerinde yeni vaka görülen il yok" diye kaydetti.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, sağlık ekiplerine taze bir soluk getiren hastanelerde Covid-19 hastalarının sayısında önemli bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Ulusal Ulusal Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi Prof. Dr. Todor Kantarciev, laboratuvarların daha önceki hızda çalışmaya devam etmeleri için organizasyon oluşturulduğunu ve bunun ritmik bir şekilde veri gönderilmesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev ve Pirogov Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Asen Baltov, kreş ve anaokulların ve ilkokul öğrencileri için okulların açılması konusunda desteklerini ifade ettiler. Aynı zamanda diğer sınıflarla ilgili olarak ocak ayında karar alınabilmesi için durumun sürekli izleneceğini vurguladılar. Mevcut tedbirler 31 Ocak'a kadar yürürlükte kalacak ve güncel duruma göre esnek davranılacak.

Covid-10'a Karşı Ulusal Aşılama Planı'nı Uygulama Kurulu Başkanı Prof. Dr. Krasimir Gigov, aşılama sürecinin iyi gittiğini ve ülkemizin bir sonraki aşı teslimatlarına hazırlandığını teyit etti. İlaç Ajansı İcra Müdürü Bogdan Kirilov, Avrupa İlaç Ajansının Moderna aşısının da kullanımına onay vermesi beklendiğine işaret etti.

Başbakan Borisov, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile yaptığı görüşmenin ardından ülkemizin Hırvatistan'ın deprem sonrası toparlanmasına destek vereceğine işaret etti. Bulgaristan, Hırvatistan'a iki TIR dolusu su, 300 kamp yatağı ve 100 adet elektrikli radyatör sağlayacak. Ayrıca kabine toplantısında 100 000 avro yardım yapılması kararı alındı.

Borisov, "Dünya için bu salgın yılını uğurlayalım ve yeni yılı daha iyimserlik içerisinde karşılayalım" dedi. Doktorlara, hemşirelere ve salgınla mücadelede ön saflarda yer alan tüm görevlilere muazzam çabaları için minnettarlığını ifade eden Başbakan, aşılar ve salgın önleyici tedbirlerin yardımıyla Bulgaristan'ın salgından kurtulabileceği konusunda kararlıydı.


DİĞER HABERLER