Küçük: Hükümetten Schengen konusunda güçlü bir kararlılık bekliyorumSalı, 19 Eylül 2023

Küçük: Hükümetten Schengen konusunda güçlü bir kararlılık bekliyorum

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, “Daha Yakın Birlik - Bulgaristan'ın Avrupa'nın Tam Entegrasyonuna Katkısı" konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Etki için mümkün olan her anı kullanmalıyız - Hollanda ve Avusturya'daki iş dünyası ile çalışma, parlamento, kamu iletişimi, Bulgar yetkililerin güçlü bağlılığı, çünkü bu çabaya değer. Böylece Bulgaristan vatandaşları AB üyesi olduklarına ve fırsatlar kıtasının parçası olduklarına dair bu inancı hissedebilsinler” diye yorum yaptı.

Küçük, “Bulgaristan ve Romanya sorunlarının kökleri Lahey ve Viyana'ya dayanıyor ve siyasi ve diplomatik çabalarımızı oraya yöneltmek zorundayız. Bulgaristan'ın yıllar içinde yaptığı temel hatalardan biri bu ülkelerdeki toplumlarla güçlü bir iletişim kuramamasıdır. Eva-Mariya Popçeva ve benim bazı mitleri ortadan kaldırmak için ortak bir makale yazmaya girişmemiz tesadüf değildir” diye kaydetti.

AP Üyesi, Bulgaristan ile ilgili hızla yayılan ve ülkemizin Schengen yolunda aleyhine olan mitlerin rolüne de vurgu yapıldı. Küçük, “İlk efsane, fakir Doğu'nun Schengen'e girerek zengin Batı'nın parasını alacağıdır. Bu kesinlikle yanlış bir tezdir. Bulgaristan'ı Schengen'e dahil ederek daha fazla insanın ülkemizden ayrılmasına neden olmayacağız” dedi. AP Üyesi, “Birinci mit, Schengen'e girmesiyle fakir Doğu'nun zengin Batı'nın parasını alacağı yönündedir. Bu kesinlikle yanlış bir tezdir. Bulgaristan'ın Schengen'e girmesiyle daha fazla insanın ülkemizden ayrılmasına neden olmayacağız” dedi. Güvenliği ana tema olarak belirleyen Küçük, önümüzdeki yıllarda Rusya Federasyonu'nun katılmayacağı bir Avrupa güvenlik mimarisinin inşa edileceğini vurguladı.

AP Üyesi, “AB'nin güvenliği Bulgaristan'ın da bir meselesidir! Bulgaristan sınırlarının düzenlenmesi konusunda bu kadar çaba harcamamız tesadüf değil, çünkü ülke olarak üzerimize düşen yükün farkındayız. Biz sadece Bulgaristan sınırını korumuyoruz, AB sınırlarını da koruyoruz” diye kaydetti.

Küçük, milliyetçilerin Bulgaristan vatandaşlarının ikinci sınıf Avrupalı ​​olduğu yönündeki temel tezini ortadan kaldıran, güvenlik ve refah anlamına gelen Schengen'e girmeden önce Avro Bölgesi'nden bahsetmenin mümkün olmadığı yönünde kesin konuştu.

İspanya’dan AP Üyesi Eva-Maria Popçeva ise Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e girişinin sadece her iki ülke için değil, AP'deki tüm Avrupa yanlısı siyasi güçler için de önemli olduğunu belirterek, İlhan Küçük'ü bu konudaki çabalarından dolayı tebrik etti.


DİĞER HABERLER