Küçük Ukrayna’da: Ülkenin toprak bütünlüğüne ve Avrupa perspektifine tam destekÇarşamba, 31 Ağustos 2022

Küçük Ukrayna’da: Ülkenin toprak bütünlüğüne ve Avrupa perspektifine tam destek

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili ve adını “Renew Europe (Avrupa’yı Yenile)” olarak değiştiren Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük, ALDE heyeti eşliğinde Ukrayna'ya iki günlük bir ziyarette bulunuyor. AP Milletvekili, Kiev’de özellikle birkaç gündür bombardımanın devam ettiği Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki endişe verici durum bağlamında, savaşın gelişimini ve Ukrayna'yı desteklemek için uluslararası iş birliğini tartıştıkları savunma ve dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Küçük, “21. yüzyılda, Avrupa'nın göbeğinde sorunların askeri harekâtla çözülmesine izin vermemeliyiz. Avrupa'daki liberaller adına Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra ülkenin Avrupa perspektifine tam desteğimi ifade ediyorum” diye kaydetti.

AP Milletvekili, 2 Ekim'den sonra Bulgaristan'ın net bir Avrupa-Atlantik yanlısı hükümete sahip olup, Ukrayna'yı destekleme yönünde sağlam bir pozisyon almasını umduğunu ifade etti.

Görüşmeler, ALDE Eş Başkanı ve başkanlık ettiği heyetin Ukrayna ziyaretinin bir parçasıdır. Heyet, Kiev'de ayrıca Ukrayna Verkhovna Rada (Parlamentosu) temsilcileri, Ukrayna Ombudsmanı ve Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Halkın Hizmetkarı partisinden liberal ortaklarla üst düzey toplantılar yaptı.

ALDE heyeti, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yönelik Rus saldırılarının yükünü taşıdığına inanılan Hostomel ve İrpin şehirlerini de ziyaret etti.


DİĞER HABERLER