Kulata Sınır Kapısı'nı abluka altına alan Yunan çiftçileri, geri çekilmeye başladıPazartesi, 29 Şubat 2016

Kulata Sınır Kapısı'nı abluka altına alan Yunan çiftçileri, geri çekilmeye başladıBulgaristan ile Yunanistan arasındaki Kulata-Promahon Sınır Kapısı'nı bir aydan fazla abluka altında tutan Yunan çiftçileri traktörleriyle geri çekilmeye başladı. Böylece uzun süre beklenilen abluka kaldırıldı. Yunan çiftçilerinin bu yılki protesto eylemleri Bulgar taşımacılarının öfkesine yol açtı ve birkaç günlüğüne onlar da sınır kapılarında protesto eylemleri yaptılar.

Geçen hafta taşımacıların istişare toplantısından sonra bu sabaha kadar sınırda ablukanın kaldırılması için Yunan çiftçilerine ültimatom verildi. Bu sabah Yunanlılar, tarım makinelerini sınır kapılarından geri çekmemiş olsaydı, Bulgar taşımacıları yeni bir protesto başlatacaklardı.

Şu anda Kulata-Promahon Sınır Kapısı'nda trafik normal akışına döndü. Bulgar taşımacıları Yunanlıların tarım makinelerini geri çekmelerini bekliyorlar.

Bulgar taşımacılarını temsilen Kiril Markov, Bulgar Telegraf Ajansı'na (BTA) verdiği demeçte, "Yunan çiftçileri traktörlerini geri çekmezlerse, Yunanistan'da üretilen tarım ürünleriyle yüklü kamyonları ve minibüslerin trafiğini engellemeye hazırız. İsterse ülkeye sevkiyat yapsın, isterse transit geçiş yapsın taşıma araçlarının Bulgaristan'a giriş yapmalarına izin verilmeyecek" dedi.


DİĞER HABERLER