Kuraklık nedeniyle üzüm rekoltesinde %30-40 arasında düşüş bekleniyorSalı, 29 Eylül 2020

Kuraklık nedeniyle üzüm rekoltesinde %30-40 arasında düşüş bekleniyorKuzeydoğu Bulgaristan bölgesinde en büyük üzüm üreticilerinden biri olan Karadeniz Bölgesi Bağcılık ve Şarapçılık Odası Yönetim Kurulu Üyesi Petyo Boşnakov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği röportajda, "Bu yaz kuraklık nedeniyle üzüm rekoltesinde % 30-40 arasında düşüş bekleniyor" diye kaydetti. Üzüm üreticisinin ifadesine göre, Güney Bulgaristan'da üzüm bağları, özellikle daha sonra olgunlaşan kırmızı renkli üzüm türleri daha fazla zarar gördü.

Boşnakov, "Şimdiye kadar hasat edilen üzümlerin kalitesi mükemmel, şeker seviyesi çok yüksek, ancak bazı yerlerde asit seviyesi düşük" dedi.

Üzüm üreticisi, "Daha az rekolte, daha az miktarlarda şarap üretimine yol açacak ve bu da pazarda kıtlık yaşanmasına ve mahzenlerde saklanan şarapların satışa sunulmasına yol açacak. Geçtiğimiz yıldan beri COVID-19 krizi nedeniyle satılamayan birikmiş rezerv miktarlar var, ancak onlar şimdi piyasaya sürülecek ve kıtlığı belirli bir ölçüde telafi edecek" diye belirtti.

Boşnakov, "Bu yılki kuraklık önümüzdeki yıl üzüm rekoltesini de etkileyecek. Yüksek verim beklemiyoruz" dedi.


DİĞER HABERLER