Kuş gribi vakaları nedeniyle kriz masası oluşturulduÇarşamba, 28 Aralık 2016

Kuş gribi vakaları nedeniyle kriz masası oluşturulduBugün Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva'nın İçişleri Bakanlığı, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve kuş üreticilerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi hastalığının kontrolü ve virüsünün imhasına ilişkin kriz masası oluşturulması kararı alındı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada kriz masasının her gün oturumlar gerçekleştireceği ve kuş gribi salgını tespit edilmeyen illerde önleyici önlemler belirleneceği bildirildi. Bununla hastalık virüsünün imhasına yönelik kontrolün etkili ve zamanında yapılması amaçlanıyor.
Taneva, "Kuş gribinden dolayı kuşları imha edilen kuş üreticilerinin hepsine tazminat ödenecek. Yumrulu deri hastalığı nedeniyle imha edilen hayvanların sahiplerine 30 gün içinde tazminat tutarlarını ödemiştik ve aynı şekilde kuş üreticilerinin zararları da telafi edilecek" diye duyurdu.

Yapılan görüşmede Gıda Güvenliği Ajansı yönetimi kuş gribi virüsünün yayılması ve hastalığın kontrol altına alınmasına yönelik önlemler ve hastalık virüsünün imhasına ilişkin ülkede durum hakkına bilgi verdi. Ülkede 10 bin tane kuş gribi salgını tespit edilip, şimdiye kadar 9 bin kuşun imha edildiği açıklandı. Filibe ilinde saptanan kuş gribi salgınlarından ve ilde çok sayıda kuş üretim çiftliği bulunmasından dolayı önlemlere ve denetim sınırlamalarına uyulması ve kuş gribine yakalanan kuşların imhasına yönelik kontrol hızlandırıldı. Gıda Güvenliği Ajansı, İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa olarak hastalıklı kuşların serbest dolaşımına getirilen yasağı denetleyecek. Kuş gribi salgını tespit edilen yerlerin 3 ve 10 km çapındaki alanda yemlerin ve yem takviyelerin taşınmasına yönelik ek tedbirler uygulanacak. Öldürülen hastalıklı kuşlar ya toprağa gömülerek, ya da yerinde yakılarak imha edilecek, çünkü hayvan yakma fırınına götürülmesi kuş gribi virüsünün yayılması riskini taşıyor.


DİĞER HABERLER