Kuzey Bulgaristan'daki ulaşım bağlantılarını iyileştirmek üzerine Ulusal Forum yapıldıSalı, 23 Kasım 2021

Kuzey Bulgaristan'daki ulaşım bağlantılarını iyileştirmek üzerine Ulusal Forum yapıldı

Ekonomi Bakanı Daniela Vezieva, Ruse (Rusçuk) şehrinde Kuzey Bulgaristan'a vurgu yapılan "İşletmeler Ulaşım Altyapısını Takip Eder" konulu forumda, “Ekonomi Bakanlığı, Ruse Havalimanı projesi üzerinde çalışıyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar süreci başlatmak. Yatırım maliyetleri temel ve ulaşım altyapısına yönelik yapılacak. 2022'nin başından itibaren Sofya'dan düzenli yolcu uçuşlarının başlayacağını umuyoruz” diye kaydetti.

Etkinliğe Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Violeta Komitova, Maliye Bakanı Valeri Belçev ve Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Hristina Velinova da katıldılar. Forum, Ruse Bölge Valisi Borislav Bılgarinov'un himayesi altında düzenlendi.

Vezieva, “Rusçuk Havalimanı'nın yeniden inşası komşu şehirlere de hizmet edecek ve Kuzey ve Güney Bulgaristan'ı birbirine bağlamaya yardımcı olacak. İki bölge arasındaki bölgesel dengesizlik, yıllardır çözülmek yerine derinleşen sorunlardan biridir. Tüm araştırmalar, iyi bir altyapının hem işletmelerin geliştirilmesi ve yatırım yapılması hem de müşteri ve tedarikçi arasındaki istikrarlı ticari ilişkiler için bir ön koşul olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu politikanın bir sonraki hükümet için de bir öncelik haline gelmesini ve 2026'ya kadar olan dönem boyunca devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Bakan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın altyapı projeleri için sunduğu fırsatların altını çizerek, sanayi bölgelerine giden altyapıyı devletin finanse edeceğine işaret etti. Vezieva’nın ifadesine göre, sanayi bölgeleri oluşturulmasına ilişkin proje teklifleri kapsamında 400 milyon leva kaynak öngörülmektedir ve bu sanayi bölgelerinde yatırımcılar teknik ve sosyal altyapının geliştirilmesine yönelik projeleri finanse edebilecekler. Bakan, “Buradaki amaç, bir yatırımcının yatırım yapma niyeti ortaya çıktığında işini geliştirmek için pazar bazında bir yer seçme fırsatına sahip olmasıdır. Hem belediyeler hem de sanayi parkları bu yaklaşım sayesinde Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında proje başvurusu yapabilecek” diye ekledi.

Konferans sırasında ülkenin ekonomik kalkınmasındaki bölgesel dengesizliği azaltmak için belirli uzun vadeli hedefler belirlendi. Veliko Tırnovo-Ruse yolu, feribot hattı, Tuna Nehri üzerinde ikinci bir köprü projesi ve intermodal terminal projeleri ile ilgili altyapı yatırım konuları da görüşüldü.


DİĞER HABERLER