Lidl Bulgaria Şirketi, STK'ların 10 bin levalık projelerini finanse edecekCuma, 28 Nisan 2017

Lidl Bulgaria Şirketi, STK'ların 10 bin levalık projelerini finanse edecek Dernekler ve sivil toplum kuruluşları (STK), Sivil Girişimcilik Atölyesi ve Bulgar Bağış Forumu ile ortaklaşa başlattığı girişim kapsamında sosyal açıdan önem arz eden projelerine 10 bin levaya kadar mali destek sağlanması için başvuruda bulunabilecek. Projeler, eğitim, çevre, tarihi ve kültürel miras ve sağlıklı yaşam tarzı olmak üzere dört alanda olabilir.

Nasıl bir kampanya gerçekleştirilecek?

Girişim kapsamında sağlanacak finansman, Lidl mağazasından alınan her bir ürünün fiyatının belirli bir miktarının ayrılması ile toplanacak. Onaylanan projeler Ekim ayında açıklanacak. Hibe miktarı toplanması için 1 Mayıs-25 Haziran 2017 döneminde satılan her bir ürünün fiyatından 3'er stotinka ayrılacak.

Lidl Bulgaria Şirketi Yöneticisi Milena Dragiyska, girişimin uzun vadeli olmasının amaçlandığını bildirdi.

Başvurular nasıl yapılacak?

3 Mayis-25 Haziran 2017 döneminde ülke çapındaki okul dernekleri, halk toplum merkezleri ve başka kuruluşlar dahi dernekler ve STK'lar bu girişime katılmak için proje başvurusunda bulunabilir. Başvuru internet üzerinden online olarak yapılacak. Bunun için projenin tasviri, bütçe planlaması ve kampanyaya başvuru beyan formu olarak üç belge doldurulacak. Bir proje 10 bin levaya kadar hibe desteği alabilir, başvuru sahiplerinin proje katkı payı ödemesi şartı yoktur.

Tahminlere göre toplanan parayla maksimum miktarda en az 20 projeye destek sağlanması bekleniyor.

Girişim kapsamında bu dört alandaki projelere ne kadar miktar kaynak ayrılacağı önceden belirlenmemiştir. Fakat en çok eğitimle ilgili projeler olması bekleniyor. Bulgar Bağış Forumu'ndan Krasimira Veliçkova,"Son yıllarda en çok eğitim alanında projeler gerçekleştirildi, en çok fikirler bu alanda fikirler üretildi, fakat en büyük eksiklikler de bu sistemde bulunuyor" diye yorum yaptı.

Proje başvuruları birkaç aşamada değerlendirilecek. Yazın onlar uzman bir jüri tarafından değerlendirilecek, eylül ayında ise ülke çapındaki Lidl zincir marketler görevlileri de projeler hakkında fikrini paylaşacaklar. Plana göre onaylanan projelerin Ekim ayında açıklanması ve ardından da uygulanmasına başlanması bekleniyor. Bir yıl boyunca projenin uygulanması izlenecek ve ardından elde edilen sonuçlar duyurulacak.


DİĞER HABERLER