Lise öğretimine ilişkin toplu iş sözleşmesi imzalandıPerşembe, 26 Haziran 2014

Lise öğretimine ilişkin toplu iş sözleşmesi imzalandıBulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'na (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenler Sendikası Başkanı Yanka Takeva, Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova ile uzun süre yürütülen müzakereler sonucunda lise öğretimine ilişkin toplu iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Bu toplu iş sözleşmesinin 1990 yılından bu yana imzalanan en iyi sözleşme olduğuna kanaat veren Takeva, "Bu sözleşmeyle önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren öğretmenler emekliye ayrıldıkları zaman 6 yerine 8 brüt maaş alacak. Bu da ortalama 1 600 leva alacakları demektir. Sınıf öğretmenliği için sadece okullarda değil, anaokullarında da ücret ödenecek" dedi.

Ayrıca sendikal örgütün sözleşmeyle iş kıyafetleri için öğretmenlere ödenen ücretin yılda 350 leva, yardımcı personele ise 250 leva olmak üzere yükseltilmesini, öğretmenlere ders yılının başında, 24 Mayıs Bulgar Kültürü ve Slav Alfabesi Bayramı ve Noel Yortusu için 3 defa ek ödeme yapılmasını sağladığı belirtildi.

İlk defa tarih, coğrafya ve felsefe bilimleri öğretmenlerinin yıllık ders yükü 720 saatten 684'e düşürülüyor. Takeva, "Böylece bu dersleri veren yeni 250 öğretmen için iş pozisyonu açılacak" dedi.

Başka bir başarı da sözleşmeyle genç ve kıdemli öğretmenlerin, müdür yardımcıları ve müdürlere yönelik asgari başlangıç maaşların hesaplanmasında kullanılan parametrelerin belirlenmesi. Bu asgari başlangıç maaşların yükseltilmesi de öngörülüyor. Yaklaşık 24 bin öğretmenin maaşına yönelik bu zam mevcut, 4,1 milyon leva ile ödenecek. Bununla birlikte özel eğitim gereksinimi olan çocuklarla çalışan öğretmenlerin maaşına da ek olarak 20 leva ödenmesi kararlaştırıldı.
Gelecek hafta çarşamba günü kararın Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Takeva, Bulgaristan Belediyeler Birliği ile ortaklaşa koruma altında okullardan başka koruma altında anaokulların da olmasına yönelik kriterler oluşturulması konusunda hazır olduklarını kaydetti. Bugün elde edilen başarıya rağmen Öğretmenler Sendikası'nın hala talepleri mevcut. 2014 yılı Bütçesi'nden eğitim için daha 450 milyon leva ayrılması isteniyor. Takeva, bu kaynakların öğrenci giderlerinin yüzde 18, öğretmen maaşlarının yüzde 15 arttırılması ve özellikle bilişim teknolojileri için iş koşullarının iyileştirilmesine yönelik giderler için gerekli olduğunu belirtti.

Öğretmenlerin yeterliliğinin arttırılması için 60 milyon civarında kaynak gerekli. Takeva, 450 milyon levadan başka öğrencilere ücretsiz yemek ve ulaşım da dahil eden 10 ulusal programın uygulanması için daha 150 milyon leva sağlanmasını umuyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER