Loveç'te elektrikli otomobil fabrikasının inşaatı mart ayında başlayacakÇarşamba, 28 Aralık 2022

Loveç'te elektrikli otomobil fabrikasının inşaatı mart ayında başlayacak

Alman otomobil şirketi Next.e.Go'nun Loveç (Lofça) şehrinde kuracağı fabrikanın inşaatına büyük olasılıkla Mart 2023'te başlanacak. Bu, planlanan yatırımla bağlantılı olarak belediyenin gerçekleştirdiği bir Uzmanlar Kurulu toplantısında netleşti. Beklentiler, yeni yılın başında nazım imar planının onaylanması ve inşaat ruhsatının verilmesi yönündedir.

Fabrika, Loveç’teki eski Balkan fabrikası arazisine kurulacak. 1360 dönümlük alana kurulacak yeni fabrika binasına ek olarak fotovoltaik sistemler, trafo merkezi, oto yıkama tesisi, test pisti, yeni araçlar için otopark, dört şeritli yeni iç yollar inşa edilecek ve dört giriş yapılacak.

Belediyenin fikri aslında yeni fabrikanın çevresine "Balkan" adı altında yeni bir sanayi bölgesi inşa etmektir. Otomotiv Klister Bulgaria Başkanı Lubomir Stanislavov’un ifadesine göre, diğer otomobil üreticileri de Loveç şehrinde yatırım yapmakla ilgileniyor.

Next.e.Go'nun Bulgaristan'da yapacağı 280 milyon levalık yatırımı temmuz ayında duyurulmuştu ve tesisin 2023'te faaliyete geçmesi planlanıyor. Yaz aylarında kabine yatırımcıya yeşil ışık yaktı ve devlet ile Next.e.Go Bulgaria arasında Loveç'te elektrikli otomobil üretimi yapacak yenilikçi bir fabrikanın inşası ve yönetimi için bir mutabakat zaptı imzalanmasını onayladı.

Hükümet, belirli hedeflere ulaşıldığında şirkete üç dilim halinde sağlanacak olan 34 milyon avroluk yardım taahhüdünde bulundu. İlk yardım dilimi, üretimin başlangıcında, ikincisi Loveç'te üretilen elektrikli otomobil sayısı 10 000’e çıktığında ve üçüncüsü yılda üretilen elektrikli otomobil sayısı 20 000’e ulaştığında ödenecek.

Üretim tesisinin açılmasının ardından kısa vadede 300'ün üzerinde, uzun vadede ise yaklaşık 1000 kişilik istihdam yaratılması bekleniyor.


DİĞER HABERLER