LPG sistemli araçları kaydettirmeyen sürücülere 150 leva cezaPerşembe, 27 Şubat 2020

LPG sistemli araçları kaydettirmeyen sürücülere 150 leva cezaBir haftadır LPG'li araçlar kullanan sürücüler panik içindeler. Ülkedeki trafik polisi aktifleşti ve LPG sistemi taktıktan sonra araçlarını tekrar kaydettirmeyen sürücülere para cezası vermeye başladı. Yürürlükteki yönetmeliğe göre, bu ihlalin cezası 150 levadır.

Yönetmeliğe göre, taşıtın yakıt tipi verilerindeki herhangi bir değişiklik kayıt kartına (Bölüm 1 ve Bölüm 2'de) yansıtılmalıdır. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde kullanılan yakıt türündeki değişikliğin kaydı için sürücü otomobilsiz müdürlüğü ziyaret etmelidir, yanında kimlik kartı veya araç sahibini temsil ettiği halde vekalet belgesi bulundurmalıdır, büyük ve küçük taşıt kartını, geçerli trafik sigorta poliçesini, araç muayene belgesini, LPG sisteminin ilk denetim protokolünü göstermelidir. Kanun, LPG sisteminin ilk denetiminden sonra yapılan değişikliğin en geç 3 yıl içerisinde kayıt edilmesini öngörmektedir.

Aracın büyük ve küçük kartının yenilenmesi için ödenecek ücret 20 leva olup banka aracılığıyla yapıldığı takdirde 24 leva olacak.

LPG sistemi taktıktan sonra araçlarını tekrar kaydettirmeyen sürücülere 150 levaya kadar ceza uygulanacak.

Eylül 2014'ten sonra LPG veya metan gazi sistemleri ile donatılmış araç sahipleri, kullanılan yakıttaki değişikliği gösteren yeni bir araba tescil belgesine sahip olmalıdır.

Bu tür sürücüler, 3 yıllık süre içerisinde tescil belgesini değiştirmemişlerse ceza alacaklar.

Ancak cezalar bu tarihten önce araca gaz sistemi taktıran sahiplere uygulanmayacaktır, ancak onlar LPG veya metan gazı sistemi takıldığını gösteren belgeyi göstermek zorundadırlar.

Bu arada araç gaz tesisatı denetim protokolü de verme yetkisine sahip sertifikalı yıllık teknik denetim noktaları fiyatları en az iki katına yükseltmişlerdir.

Geçen aya kadar çoğu yerde bu iş için 40 leva ücret alınıyordu, gaz sistemi yasallaştırma ücreti ise 80 leva idi. Şimdi yoğun talepten dolayı bazı şirketlerin ücretleri doğrudan 100 levaya yükselttikleri anlaşıldı.


DİĞER HABERLER