Lütfi Mestan: "Doğan'ın siyasi imajının bozulmasına asla izin vermedim"Perşembe, 24 Aralık 2015

Lütfi Mestan: Bugünkü sıra dışı basın toplantısında Lütfi Mestan, "HÖH'e hizmet ettiğim bu 19 yıl içerisinde parti lideri Ahmet Doğan'ın siyasi imajının bozulmasına asla izin vermedim. Son yıllarda HÖH'ün oligarşi bir parti olduğuna ve daha kötüsü olan Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğine dair iddiaları alt üst etmeyi başardık. Partinin ülkenin meşru yönetiminde yer alabilmesi için HÖH'ün imajını bu iddialara karşı korumak için çok büyük çabalar sarf ettik" diye belirtti. Mestan, HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın büyük bir gaf olarak nitelediği Türkiye'nin hava sahasından Rus uçağını düşürmesiyle ilgili bildiri konusuna ilişkin en uzun açıklamalarda bulundu.

Mestan, "HÖH Meclis Grubu milletvekillerinin büyük bir kısmının huzurunda benim dikte ettiğim bu bildiri, Avrupa-Atlantik değerlerini izleyen bir parti olarak kurmak istediğimiz HÖH'ün imajını açık bir şekilde gösteriyor. Bizim için Avrupa-Atlantik işbirliği somut bir içerik taşıyan bir ifadedir. Bildirimde sözü geçen dengeler, çeşitli ülkeler tarafından sahip oldukları statülerine göre sağlanmalıdır. HÖH dahil Bulgaristan, NATO tam üyesi statüsünde bulunduğu göz önünde bulundurularak, tarafsız kalamaz. Bizim için seçmenlerimizin bu konudaki görüşlerini almamız çok önemli. Onların büyük bir kısmının bu bildiriyi sorun yapmayarak, hatta büyük bir kısmının alkışladıklarından eminim. Bu NATO lehine olan pozisyonun Türkiye lehine olduğu, HÖH'ün ise neredeyse içten hainlik yapan bir parti olduğunun iddia edilmesi kabul edilir birşey değil. Böyle bir olay hangi sınırda olursa olsun böyle bir bildiriye yol açacaktı. Fakat acaba o zaman da mı pozisyonun mesela Yunanistan veya Letonya lehine olduğu iddia edilecekti. HÖH'ün çıkarı, Bulgaristan'ın NATO yanlısı bir ülke olarak gelişmeye devam etmesi ve aralarında Türkiye de bulunan NATO ortakları ile iyi ilişkiler içerisinde olmasıdır. Nasıl bir statüde olursak olalım HÖH'ün Avrupa-Atlantik değerleri yönünde gelişmesinden taviz vermeyeceğiz. En kötü senaryo parti hakkında tekrar alt üst ettiğimiz iddiaların ortaya atılmasına geri dönülmesi olacak" dedi.

Parti başkanlığından alınması halinde yeni bir parti kurup kurmayacağı sorusu üzerine Mestan, her zaman Hak ve Özgürlükler Hareketi partisinin fikirlerini takip edeceğini ifade etti. Kimsenin kendisinden istifa etmesini istemediğinin altını çizen Mestan, Merkez Konseyi oturumunun 11 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilmesini teklif etti. İlçe ve il konseyi düzeyinde tartışmaların yapılması ve partinin geleceğinin ele alınması gerektiğini belirtti.

Mestan, "Avrupa-Atlantik değerlerinin eşanlamlısı olarak HÖH'ün yararına çalışmaya devam edeceğim" diye kesin görüşünü beyan etti.


DİĞER HABERLER