Lütfi Mestan'ın devlete karşı açtığı Türkçe konuşma davası ertelendiPerşembe, 29 Ocak 2015

Lütfi Mestan'ın devlete karşı açtığı Türkçe konuşma davası ertelendiMomçilgrad Bölge Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan'ın Anadilinde seçim propagandası için aldığı 15 cezadan dolayı devlete karşı açtığı davanın ilk oturumu 1 Nisan 2015 tarihine erteledi. 28 Eylül 2014 tarihinde Podkova (Nalbantlar) köyünde Türkçe konuşması için Mestan'a kesilen 2000 levalık ceza için 28 Ocak'ta belirlenen mahkeme oturumu Merkez Seçim Komisyonu'ndan (MSK) 4 tanığın oturuma gelmemelerinden dolayı ileri tarihe atıldı. Lütfi Mestan kendisi de mahkemeye gelmedi.

Lütfi Mestan'a Türkçe konuşma cezaları, Avrupa Parlamentosu Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller İntergrubu'nun oturumunda gündeme geldi. Mesele hakkında Avrupa İnsan Hakları Komiseri Frans Timmermans'ın görüş beyan edeceği açıklandı. 21 ülkeyi temsil eden 65 milletvekili Avrupa Parlamentosu Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller İntergrubu'nun üyesidir.

AP Milletvekili Necmi Ali, "Meselenin Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'ın dikkatine arz edilmesi kararı alındı. Cezalarla ilgili tüm ek belgeler ve ceza makbuzları Komiser Timmermans'a gösterilecek" dedi.

Hollandalı Frans Timmermans, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak kurumlararası ilişkiler, hukukun üstünlüğü ve İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşmeden Sorumlu Avrupa Komiseridir.


DİĞER HABERLER