Mahkeme, BNS-Edelvays örgütünün kapatılma davasını kabul ettiSalı, 28 Temmuz 2020

Mahkeme, BNS-Edelvays örgütünün kapatılma davasını kabul ettiSofya Şehir Mahkemesi, Sofya Şehir Savcılığının Bulgaristan Milli Birliği Edelvays (BNS-Edelvays) adını taşıyan sivil toplum örgütünün kaydının iptal edilmesi talebini kabul etti.

Sofya Şehir Savcılığı, BNS-Edelvays örgütünün ırk, etnik köken, din, cinsiyete vb. nefret suçu teşkil eden faaliyet gerçekleştirerek ve paramiliter yapı oluşturarak Anayasa'ya aykırı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Savcılık soruşturma kapsamında BNS-Edelvays örgütünün yönetiminde yer alan üyeleri ve aktivistleri tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaların şiddeti teşvik edici ve ırk, etnik köken, din, cinsiyete dayalı nefret suçları, Yahudi karşıtı propaganda vb. suçları teşkil eden söylemler içerdiğini tespit etti.

Örgütünün kendi paramiliter yapısını oluşturduğu ve örgütün aktivisti olan bir şahsın evinde yapılan aramada birçok kaçak silah, mühimmat, el bombası, polis kıyafetleri vb. kaçak eşyalar bulunduğu açıklandı.

Bununla birlikte örgütün, kanunun gerektirdiği sayıda üyelerin yer almadığı yönetim kurulu tarafından temsil edildiği tespit edildi. 27 Ocak 2020 tarihinden beri örgütün kanunun gerektirdiği gibi en az üç kişiden değil de iki kişiden oluşan Yönetim Kurulu tarafından temsil edildiği anlaşıldı.

Mahkeme ayrıca örgütün kaydının iptal edilmesi gereğini doğrulayan çok sayıda delil kabul etti. Davanın duruşması 5 Ekim 2020 tarihinde yapılacak.

Hatırlanacağı üzere Başsavcı İvan Geşev, geleneksel olarak kamuoyunda büyük tartışma ve gerginlik yaratan 17 Ocak'ta Bulgaristan'daki faşist hareketin ilham kaynağı olan General Hristo Lukov'un ölüm yıldönümü nedeniyle yürüyüş organize eden "BNS-Edelvays" örgütünün bu yılki yürüyüşünden kısa bir süre önce soruşturulması talimatı vermişti.


DİĞER HABERLER