Mahkeme, Borisov’un tutuklanmasını yasa dışı bulduCuma, 15 Nisan 2022

Mahkeme, Borisov’un tutuklanmasını yasa dışı buldu

Sofya Bölge Mahkemesi, eski Başbakan ve GERB Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov’un gözaltına alınmasına ilişkin karara yapılan itirazı haklı buldu. Karara 14 gün içinde itiraz edilebilir. Ayrıca Ulusal Polis Genel Müdürlüğü, eski Başbakanın 310 leva tutarındaki dava masraflarını karşılamak zorundadır.

Daha önce avukat Stanislava Karakuşeva, mahkemenin eski Başbakanın gözaltı kararının hukuka aykırı olduğunu öne sürerek bozma talebinin gerekçelerini ortaya koydu. Avukatın ifadesine göre, bunun nedenleri arasında gözaltı kararında Borisov'un gözaltına alınmasının nedeni olarak iddia edilen zaman, yer, eylemler gibi belirtilen olgusal temelin olmamasıdır. Karakuşeva, “Bu, emri iptal etmek için bağımsız zemin oluşturan bir kusurdur” dedi.

17 Mart'ta GERB lideri, eski Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Borisov hükümetinin sözcüsü Sevdelina Arnaudova 24 saat boyunca gözaltında tutuldular ve ertesi gün haklarında suç duyurusunda bulunulmaksızın serbest bırakıldılar.

Borisov, Arnaudova ve Goranov, Vasil Bojkov'un karıştığı gasp olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı. Üçlü, savcı ve tahkikat memuru huzurunda sorgulandı.


DİĞER HABERLER