Makron, ülkemizi Avro Bölgesi'ne girmesini destekliyorCumartesi, 26 Ağustos 2017

Makron, ülkemizi Avro Bölgesi'ne girmesini destekliyorEşi Brigitte Macron ile birlikte Bulgaristan'a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşmesinin ardından Başbakan Boyko Borisov ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Makron, Avrupa Birliği (AB) düzeyinde iyi işbirliği için Borisov'a teşekkür etti. Fransa'nın da, Bulgaristan'ın da ülkemizin diğer AB'ne tam üye olan ülkelerle aynı haklara sahip olmasını arzu ettiğini belirtti.

Tekrar sosyal dampingin ortadan kaldırılması ve AB'de işçilerin geçici görevle başka bir AB ülkesine gönderilmesine ilişkin direktif ortaya konuldu. Geçici bir görevle başka bir AB ülkesine gönderilen işçilere yönelik çalışma koşullarında değişiklik yapıldığını vurgulayan Makron, Ekim ayının sonuna kadar sosyal dampingin ortadan kaldırılması için AB'de işçilerin geçici görevle başka bir AB ülkesine gönderilmesine ilişkin direktifin reformize edilmesi konusunda somut bir anlaşmaya varılacağını bildirdi. Makron, AB ülkelerinde aynı işi yapan işçilere aynı miktarda ücret ödenmesi gerektiğini ve dolandırıcılık yapılmaması için kontrolün artırılması gerektiğini düşünüyor. Makron ve Borisov'un bu alanda kontrol ihtiyacı hissedildiği konusunda aynı görüşü paylaştıkları anlaşıldı.

Fransa'nın Bulgaristan'ı Avro Bölgesi'ne girmesi konusunda destekleyeceği anlaşıldı. Makron, "AB'de Doğu ve Batı arasındaki sınırın kaldırılması lazım" diye ısrar etti. Fransa Cumhurbaşkanı, AB üyeleri arasında Euro Bölgesi'ne üye olup olmadığına göre ayrım olmaması gerektiğini söyledi.

Makron, "Bulgaristan şimdiye kadar Schengen Bölgesine üye olmalıydı" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, ülkemizin bunun için gerekli kriterleri yerine getirdiğini düşünüyor. Makron, Schengen konusunda da değişiklikler yapılacağını ve ülkemizin değişiklik yapılan Schengen Alanı'na girmesi gerektiğini kaydetti.

Bulgaristan'ın pek çok jeopolitik zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirten Fransa Cumhurbaşkanı, bununla birlikte ülkemizin örnek bir AB üyesi olduğunu dile getirdi.

Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı'nın söylediklerine katıldığını belirtti. Başbakan, Makron'un eşi Brigitte Macron ile ilgilenmesinden dolayı Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in eşi Desislava Radeva'ya teşekkür etti. Böylece Fransa Cumhurbaşkanı'nın resmi görüşmelere odaklanabildiğini ifade etti.

Borisov, Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifinin açık olması gerektiği konusunda ısrar etti. Bu ülkelerin hükümetlerinin amacı olması için AB perspektifi konusunda net bir tarih olması gerektiğini söyledi.

Başbakan, AB ülkelerinin iki hızda Avrupa şeklindeki bölünmesinden memnun olmadığını dile getirdi. Borisov, Schengen Bölgesi'nde köklü değişikliklerin yapılmasını ve ülkemizin bu yeni kurallar getirilen Schengen'e girmesini arzu ettiğini ifade etti.

Ülkemizi mali göstergelerinden dolayı öven Başbakan, "Euro Bölgesi için risk oluşturmamak için ev ödevimizi iyi yaptık" dedi. Borisov, Fransa Cumhurbaşkanı'na dönerek, "Bize verdiğin destek yararlı olacak" diye ifade etti. Başbakan, ortak çabalarla "Birleşmiş Avrupa" ülküsünün gerçekleştirileceğine inanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER