Manolova'dan AB'deki mevkidaşlarına gıdada çifte standardın kaldırılmasını destekleme çağrısıSalı, 16 Nisan 2019

Manolova'dan AB'deki mevkidaşlarına gıdada çifte standardın kaldırılmasını destekleme çağrısıBulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kamu denetçilerine mektup göndererek, ülkelerini temsil eden Avrupa Parlamentosu üyelerine Avrupa düzeyindeki tüketicinin korunmasını güçlendirecek değişiklikler paketinin bir parçası olan yiyecek ve içeceklerde çifte standardın ortadan kaldırılmasını destekleme çağrısında bulunmalarını rica etti.

AB Adalet, Tüketici ve Cinsiyet Eşitliği Komiseri Vera Jourova tarafından önerilen değişiklikler, 2 Nisan 2019'da Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi arasında AB Ortak Pazarındaki tüketicilerin daha etkin korunmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması sonucunda 17 Nisan 2019 Çarşamba günü oylanacak.

Visegrad Grubu ülkelerinin, Doğu Avrupa ülkelerinde ayrımcı uygulamalara karşı çıkması sonucunda aynı marka yiyecek ve içeceklerde çifte standardın ortadan kaldırılmasını öngören teklif onaylandı.

2017'den beri Kamu Denetçisi Maya Manolova, vatandaşları aynı marka, ancak daha az kaliteli ürünlerin dağıtıldığı haksız ticari uygulamalara karşı korumak için ülkemizde aktif bir kampanya yürütmektedir.

Manolova, kamu denetçiliği kurumunun, sorunun hem Bulgar kurumları hem de AB kurumları tarafından kabul edilmesi için üç yıldır mücadele ettiğini vurguladı. Kamu Denetçisi, kurumun Bulgaristanlı aydınlarla birlikte başlatılan toplu dilekçeyi Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komisyonu'na sunduğunu, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında forum düzenlediğini ve bu forumda AB Komiseri Yourova'nın yeni Tüketici Ticaret Mekanizması ile gıdalarda çifte standardın sona ereceğini açıkladığını anımsattı. Böylece Avrupa Komisyonu, bir yıl sonra mevzuat değişikliği yapmaya karar verdi.

Değişiklikler, aynı marka, ancak daha farklı içerikli yiyecek ve içeceklerin AB içinde dağıtılmasını yasaklayacak ve yasağı ihlal edenlere yaptırımlar uygulanmasına izin verilecektir (üreticinin yıllık cirosunun% 4'ünden az olmayacaktır).

Manolova, mevkidaşlarına gönderdiği mektupta, "Sizi, Avrupa Parlamentosu üyeleriyle irtibata geçip onlara bu ayrımcı ve aşağılayıcı uygulamaya son verileceği Tüketici Koruma Paketi'ne destek verme çağrısında bulunmaya davet ediyorum" diyor.

Kamu Denetçisinin ifadesine göre bu, AB kurumlarının, büyük ekonomik çıkarlar söz konusu olduğunda tüketicilerin yanında durarak vatandaşların çıkarları için çalıştığının kanıtı olacaktır.


DİĞER HABERLER