Mareşki, Bakanları olmadan da gelecek hükümeti desteklemeye hazırPazartesi, 24 Nisan 2017

Mareşki, Bakanları olmadan da gelecek hükümeti desteklemeye hazır Yüzde 4'lük seçim barajını aşan Meclis'teki beşinci parti olan İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin her hangi bir temsilcisinin kendisiyle temaslarda bulunmamasına rağmen Bakanlık talebinde bulunmaksızın gelecek hükümeti desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, GERB partisine hükümet kurma görevini vermeden önce bugün ilk olarak 44. Halk Meclisi Başkan Yardımcılığına seçilen İrade partisi lideri ile istişarelerde bulundu.

İstişareden sonra basına açıklamada bulunan Mareşki, "Cumhurbaşkanı ile yaptığımız istişarelerde yeni bir seçimlerin Bulgaristan için zararlı olacağı görüşünde birleştik. Bizim Meclis Grubumuz yönetimde istikrarı sağlayabilecek tek Meclis grubudur" diye yorum yaptı.

Mareşki'nin ifadelerine göre GERB ve ırkçı ve aşırı milliyetçi partileri bir çatı altında toplayan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu hükümet kurmayı başaracak.

Mareşki, kendini Bakan olarak görmediğini, İrade Partisi'nin ise istendiğinde uzman görüşleri bildirerek hükümeti destekleyebileceğini kaydetti.

Parti lideri, "Bizler hükümeti destekleyeceğiz ve GERB partisi yönetim programını yerine getirdiği takdirde biz onların arkasında durmaya hazırız" diye kesin konuştu.

İrade Partisi'nin özellikle demografik krizin çözümünde uygun fiyatlara genç ailelere konut sağlamaya ilişkin somut fikirlere sahip uzmanlarla yer almaya hazır olduğu anlaşıldı.

Seçimlerden önce fiziksel saldırı ve şantajda bulunduğu gerekçesiyle kendisine karşı dava açılan Veselin Mareşki, "Benim suç işlediğime dair tek bir tane delil bile bulunursa, milletvekili dokunulmazlığımdan kendi rızamla vazgeçeceğim" dedi.


DİĞER HABERLER