Marinov: Bulgaristan’da siyaset alanının yenilenmesine ihtiyaç varÇarşamba, 15 Eylül 2021

Marinov: Bulgaristan’da siyaset alanının yenilenmesine ihtiyaç var

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Kalkınma Konseyi Başkanı Aleksandır Marinov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yeniden atayacağı geçici hükümet kadrosunda ciddi değişiklikler olmayıp revize edileceğini tahmin etti. Marinov, “Hükümet kadrosunda değişiklikler olacak, ancak şeffaflık ve yasallık ilkleri doğrultusunda yürütülen politikada herhangi bir değişiklik olmayacak” diye açıklık getirdi.

Stratejik Kalkınma Konseyi Başkanı, “Radev'in parti faaliyetleri yürütmek için bir kimseyi görevden alması pek olası değil. Kabine kadrosunda ne ölçüde değişiklik olacağı, bakanların çalışma performanslarının takdirine bağlı olacak. Geçici kabinenin faaliyetlerinin bir analizi yapılmalıdır. Bu kurumun görev, yetki ve sorumlulukları çok iyi incelenmemiş ve düzenlenmemiş bir konudur” dedi.

Geçici ekonomi ve maliye bakanları Kiril Petkov ve Asen Vasilev'in olası yeni bir siyasi projesi hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Aleksandır Marinov, Bulgaristan'ın bir siyasi güç ve partiden ziyade bir güç, bir eğilim ve enerji olarak siyaset alanının ciddi bir şekilde yenilenmesine ihtiyaç duyduğuna derinden inandığını söyledi.

Marinov’un Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in belirli bir siyasi gücün yanı sıra böyle bir projeyi destekleyeceğine dair şüphesi yok. Radev’in kendi partisini kurmayacağını defalarca belirttiğini anımsatan Stratejik Kalkınma Konseyi Başkanı, hem deneyimin bunun doğru yol olmadığını gösterdiğini ifade etti. Marinov, “Değerleri savunmak sadece bir siyasi partiyi desteklemek meselesi değil, bu aynı zamanda birçok siyasi parti için de geçerli olabilir” diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER