Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad – Harmanli kısmının açılışı yapıldıCuma, 29 Mayıs 2015

Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad – Harmanli kısmının açılışı yapıldıBaşbakan Boyko Borisov dün Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad (Kayacık)- Harmanlı kısmının açılışını yaptı. Tüm otobanın ekim ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Hizmete açılan otoban kısmının toplam uzunluğu 34,22 kilometre. Proje, Avrupa Birliği Uyum Fonu ve ulusal bütçe tarafından 2007-2013 Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında finanse edilmektedir.

Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad - Harmanli kısmının açılış töreni Güney Bulgaristan'da en büyük kavşak olan Dimitrovgrad kavşağında düzenlendi. Dimitrovgrad-Harmanli uluslararası E-89 karayoluna paralel inşa edilen otobanda trafik sorunu olmadan iki düzeyde gerçekleştiriliyor. 34 kilometrelik kesimde daha iki kavşak mevcut. Onlar Simeonovgrad- Harmanli kavşağı ve Topolovgrad-Harmanli kavşağıdır.

Güzergah boyunca birçok üst geçitler ve altgeçitlerden başka Harmanlı nehri üzerinde de bir köprü inşa edildi.

Maritsa Otobanı, Trans-Avrupa Ulaştırma Koridoru IV ve Trans-Avrupa Kuzey-Güney Otoyolu'nun bir parçasıdır. Bu otoban ile Orizovo - Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Kaptan Andreevo -Kapıkule Sınır Kapısı kavşağında Trakya Otobanı ile bağlantı yapılacak. Maritsa Otobanı, Plovdiv (Filibe)-Kaptan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı yönünde ana güzergahtır.

Otobanın açılışında Başbakan Boyko Borisov, her şeyin Avrupa dayanışması sayesinde yapıldığının altını çizerek, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'e teşekkür etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER