Mart sonuna kadar tütün primleri ödenecekCuma, 22 Şubat 2013

Mart sonuna kadar tütün primleri ödenecekKırcaali Valiliği'nden yapılan açıklamada mart ayı sonuna kadar tütün üreticilerine ulusal bütçeden yapılacak prim ödemelerine başlanacağı bildirildi. Dün Tarım ve Gıda Bakanlığı Tütün İçin Danışma Konseyi'nin oturumunda istifa etmiş durumdaki Tarım Bakanı Miroslav Naydenov, "Bütçede bu amaçla 73 milyon leva miktarında finansmanlar öngörüldü ve Tarım Devlet Fonu'nun hesabında bulunuyor" diye garanti etti.

Oturuma katılan Kırcaali Vali Yardımcısı Asen Türdiev, "Bu yıl Doğu Rodoplar'da oryantal cinsi tütün yetiştiren üreticiler, 2,04 leva yerine 2,14 leva olarak yüzde 5 daha fazla miktarda devlet yardımı alacaklar" diye bildirdi. Türdiev, "Tütün üreticilerinin mart ayı sonuna kadar da paralarını almaları için hazırlıklar tamam" diye yorumladı.

Tarım ve Gıda Bakanlığı'nın yönetimi, ülkenin siyasi durumunun sektöre destek verilmesine yansımayacağına ve mali kaynakların ödenmesini geciktirmeyeceğine dair kanaat getirdi.

Bakan Naydenov, "Bulgaristan, üreticilerin çıkarlarını savundu ve Avrupa Birliği'nin gelecek 2014-2020 program döneminde de sübvansiyonlar almaya devam etmelerini sağladı" diye vurguladı.


DİĞER HABERLER