Meclis Başkanı Nikola Minçev, görevinden düşürüldüPerşembe, 16 Haziran 2022

Meclis Başkanı Nikola Minçev, görevinden düşürüldü

Nikola Miçev’in görevden erken alınmasına ilişkin karar taslağı, 114 ret oyuna karşı 125 oyla kabul edildi. Oylamaya 239 milletvekili katıldı, sadece Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Delyan Peevski salonda yoktu.

Minçev’in Meclis Başkanlığından düşürülmesi kararı, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, GERB-SDS İttifakı, HÖH ve Vızrajdane partilerinin Meclis gruplarının oylarıyla alındı. İktidar koalisyonunda yer alan Değişime Devam (PP) partisi, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakı milletvekilleri ret oyu kullandı.

Minçev, çekimser oy kullandı.

Yeni bir Meclis Başkanı seçilinceye kadar bu görev PP’den Miroslav İvanov tarafından yürütülecek. Meclis Çalışma Yönetmeliğine göre Başkanlık seçimi iki hafta içinde yapılmalıdır.

PP’den 34 yaşındaki hukukçu Minçev, 3 Aralık 2021'de 158 oyla 47. Dönem Halk Meclis Başkanı seçilmişti. O zaman Meclis Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmasında, “Farklılıkları saygıyla karşılayalım, müşterek irade Mecliste yapılacak kaliteli ve makul bir tartışmada doğsun!” diye çağrıda bulunmuştu.

Bugün siyasete mevcut modeli değiştirmek arzusuyla girdiğini, ancak yeni oluşmaya başlayan Meclisteki yeni çoğunluğun sadece değişim getirmemekle kalmayıp, aynı zamanda bu modeli koruyacağını da hatırlattı. Minçev, “Böyle bir Mecliste Başkanlık koltuğunda oturmamak iyi bir fikir olabilir” diye özetledi.


DİĞER HABERLER