Meclis, Bulgaristan'ın avroyu şimdiki sabit döviz kurunda kabul etmesi kararı aldıPerşembe, 30 Ocak 2020

Meclis, Bulgaristan'ın avroyu şimdiki sabit döviz kurunda kabul etmesi kararı aldıBulgaristan'ın avroyu para birimi olarak kabul etmesinin şimdiki bir avronun 1.95583 leva değerinden sabit işlem görmesi durumunda olmasını garanti altına alan karar taslağı, 2 ret ve 66 çekimser oya karşı 140 oyla kabul edildi. Karar, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Ataka partisi hariç Meclis'teki tüm parti grupları tarafından desteklendi.

Karar taslağında Bulgaristan'ın avronun şu anki döviz kuru fiyatından farklı bir fiyattan işlem görmesi durumunda Avro Bölgesi'ne girmeyeceği de belirtiliyor.

Tartışmalar sırasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, kararı savunarak değişikliklerin olacağına dair endişelere cevap verildiğini söyledi.

Tsonev, Avro Bölgesi'ne girme sorununun, sadece Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin yetkileri kapsamında çözülemeyeceğini ve uzun zamandan beri bu konuda siyasi görüş birliği olduğunu belirtti.

Tsonev," Bulgar levasının değerinin istikrarını sorgulamak için koşullar yaratıldı, ERM 2 mekanizmasına girme yolundaki müzakereler ve görüşmelerin tüm siyasi güçlerle tartışılmalıydı, böylece hepimiz birlikte karar verebilirdik ve güveni baltalamayan, şüphe uyandırmayan ve insanları levanın döviz kuru konusunda tereddüte düşürmeyen bir kararla Bulgar halkının önünde durabilirdik. Bu güvenin kazanılması çok zor oldu" diye eleştiride bulundu.

Tsonev, aynı zamanda Bulgaristan Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik yapılarak, ülkemizin Avro Bölgesi'ne girmesi yolunun açılacağı ve bugünkü kararın bunun sadece mevcut BGN / EUR döviz kurunda değişiklik olmaması halinde gerçekleşeceğine dair yeterli güvence vereceği yönündeki görüşü kabul etti.

Tsonev," Söz konusu kararın bu sorunu çözdüğüne inanıyoruz, çünkü değişiklik mevzuattaki çelişkileri ortadan kaldırıyor, ancak bu kararla müzakerecilere mevcut BGN / EUR döviz kurundan sapmama yetkisi veriyoruz" diye izah etti.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı, istişarelerin yapıldığı şeklini beğenmediğini ve bu yüzden çekimser kalacağını açıkladı. Sosyalistlerin ifadelerine göre, ayak üstü öneriler yapılıyor ve Meclis'teki parti gruplarına acil olarak kabul ettiriliyor. Milletvekili Kristiyan Vigenin,"Böylece Bulgaristan'ın Avro Bölgesi'ne katılması fikrini zedeliyorsunuz" diye milletvekillerine seslendi.
Sos görüşlü partiler, parça parça çözüm yerine kanunun mevcut BGN / EUR döviz kurunun sabit olacağını garanti eden bir seçeneği kabul edeceklerini belirtti.

Ataka partisi de karara karşı çıktı. Milletvekili Pavel Şopov hatta bu konuda referandum yapılmasını istedi.

GERB Milletvekili Aleksandır İvanov," Bulgaristan İçin BSP İttifakı, iktidarda olmadığı halde Bulgaristan vatandaşlarında finansal istikrar konusunda şüphe yaratıyor" dedi.

Birleşik Vatandaşlar İttifakı Milletvekili Aleksandır Sabanov, Meclisin Avro Bölgesi hakkındaki kararının milletvekillerinin yalnızca 2 / 3'ünün oylarıyla değiştirilebilinmesini önerdi, ancak önerisi desteklenmedi.


DİĞER HABERLER