Meclis, doğal gaz boru hatlarının inşaatını araştıracak geçici bir komisyon kurduCuma, 10 Haziran 2022

Meclis, doğal gaz boru hatlarının inşaatını araştıracak geçici bir komisyon kurdu

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin önerisi üzerine Bulgaristan Meclisi, Rusya Federasyonu’ndan doğal gaz tedarik edilen Güney Akım ve Türk (Balkan) Akım doğal gaz boru hatlarına ilişkin olgu ve hususları ve Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı (IGB) projesinin gecikme nedenlerini tespit etmek amacıyla bir geçici komisyon kurdu. Ancak anlaşmazlıklar, usul hataları, bir dizi oylama ve moladan sonra iki komisyon başkanı adayından hiçbiri çoğunluk desteği alamadı ve komisyon başkanı seçilemedi.

Böylece Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin koalisyon hükümetinden çekilmesinden sonra oylanan ilk kanun teklifi, Mecliste yeni bir iktidar çoğunluğunun oluşmasının neredeyse imkansız olduğu varsayımını güçlendirdi. Böyle bir komisyon kurma fikri, Başbakan Kiril Petkov'un mayıs ayı ortasında Boyko Borisov hükümeti döneminde inşa edilen Türk Akımı'nın devamı niteliğindeki transit boru hattı inşaatında yolsuzluk yapılıp yapılmadığının araştırılması gerektiğini söylemesinin ardından geldi.

Komisyon kurulmasına ilişkin önerinin oylamasına katılan 146 milletvekilliden 1’i ret oyu kullanırken Vızrajdane Meclis Grubu üyelerinden 9’u ise çekimser kaldılar. GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu oylamaya katılmadı.


DİĞER HABERLER